Giyim sektörünün dünya devlerinden birisi olan New Balance, 2018 yılında başlattığı program kapsamında geri dönüşüm ve sürdürülebilirliğe odaklanıyor.

Sürdürülebilirlik ile iç içe kavramlardan birisi olan geri dönüşüm aklımıza gelebilecek hemen her sektör için uygulanabilir. Oluşum ve hizmet sürecini başka bir alanda başlayıp tamamlayan bir malzemeyi, bu çevreci fikir üzerinden bambaşka bir üründe karşımıza çıkabiliyor. Moda devlerinin de karşımıza çıkarttığı seri ve tasarımların da artık merkezinde bu var. Geçtiğimiz ay içerisinde Nike tarafından tanıtımı gerçekleştirilen ayakkabı serisinin ardından şimdi de New Balance cephesinden yeni bir sürdürülebilir ayakkabı serisi karşımıza çıkıyor.

1/4

New Balance, üretim sürecinde artıklardan faydalandı

Amerika merkezli şirketin “Test Run Program” adını verdiği çalışmalar kapsamında geliştirilen ayakkabının arkasında tasarımcı Seth Maxwell’in imzası var. Ayakkabının en büyük özelliği tahmin edebileceğiniz üzere meydana getirilme sürecinde kullanılan malzemeler. Markanın fabrikasında farklı ürün gruplarından artan malzemelerin merkeze alması ve dış tabanın yüzde 30 oranında geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak üretilmesi buradaki hikayenen merkezi. Pembe, sarı, yeşil, mavi ve kırmızı gibi oldukça zengin renk dokunuşlarıyla donatılan tasarımın kendinden sonra gelecek sürdürülebilir ürünlere ilham olmasını bekliyoruz. Sınırlı sayıda üretilen spor ayakkabıların ileriki vadede daha geniş kapsamlı ve ulaşılabilir ürünlerle desteklenmesi bekleniyor.