New York Belediye Başkanı Bill de Blasio tarafından yapılan açıklamayla resmileşen elektrikli otomobil dönüşümü, karbonsuz ulaşıma kısa sürede etki edecek.

Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği adına hemen her alanda yer alan bağımsız şirketlerde gördüğümüz eforlar, yerel yönetimler tarafından da sık bir şekilde destekleniyor. Paris, Roma ve Londra gibi yerlerde somut hamleler üzerinden karşımıza çıkan bu destekler arasına New York Belediyesi de dahil oluyor. Kısa süre önce yapılan açıklamayla birlikte 2040 yılına kadar belediye kontrolündeki araçların elektrikli olanlarla değiştirileceğini görüyoruz. İçerisinde farklı maddelerinde olduğu deklarasyonu bizzat yapan Belediye Başkanı Bill de Blasio, bu değişimin filo içerisinde yer alan 20.000 adedin üzerindeki aracı etkileyeceğini ifade etti.

New York Belediyesinin bu değişimi hangi araçları etkiliyor?

Açıklamanın detaylarına baktığımızda, Önümüzdeki 20 yıl içerisinde New York’ta yaşanacak bu değişimin ne denli geniş kapsamlı olduğunu görüyoruz. İşi sadece binek hizmet araçlarıyla sınırlı tutmayan yönetim; tüm çöp kamyonlarını, ambulansları, otobüsleri ve feribotları da elektrikli versiyonlarıyla değiştirecek. Yerel kaynaklardan açıklanan son verilere göre günümüz itibarıyla belediye bünyesinde 25.104 adet binek araç var. Bunların sadece yüzde 8,5’lik kısmı (2.134 adet) elektrikli olarak hizmet verirken, 5.613 adetlik arazi ve diğer ağır araçların yüzde 10’u (548 adet) tam elektriklilerden oluşuyor. Kademeli olarak ilerleyecek elektrik dönüşümünün 2025 yılına kadar yüzde 50 oranında daha az emisyona sebep olancak bir filoyu oluşturması bekleniyor.