Karbon ayak izi değerlendirmesinde Nike içerisinde üretilen en çevreci seri olarak kayıtlara geçen Space Hippie, farklı versiyonlar üzerinden sunulacak.

Son dönemlerin en popüler konularından birisi olan karbon ayak izi, küresel üreticilerin çevreci politikalarının merkezinde. Tedarikten son kullanıcıya ulaşacak haline kadar bir ürün için çevreye en az zarar veren süreci yürütme üzerine atılan adımlar ortaya ilgi çekici ürünler çıkartmaya devam ediyor. Kısa süre önce resmi kaynakları üzerinden Space Hippie adını verdiği yeni bir ayakkabı serisi duyuran Nike, aynı zamanda bu zamana kadar ürettiği en çevreci ayakkabıyı da karşımıza çıkarttığını söylüyor. Büyük bölümü geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ayakkabılar, kendilerinden sonra gelecekler için de referans niteliğinde.

1/4

Nike Space Hippie serisi kısa süre içerisinde satışa sunulacak

Net karşılığıyla marka tarafından üretilmiş en düşük karbon ayak izi değerine sahip seri olarak nitelendirilen Space Hippie’nin imalat sürecinde birkaç farklı malzeme temel oluşturuyor. Ayakkabıların iplikten üretilen bölümlerinde kullan malzemeler, su şişeleri başta olmak üzere tişört ve ipliklerden kalan artıklar kullanılarak bir araya getiriliyor. Ayakkabıların tabanlarında ise Nike’ın bir diğer serisi olan Vaporfly üretiminden kalan köpüğün ve benzeri fabrika atıklarının yeniden işlenmesiyle üretildiğini görüyoruz. Her şeyin bir araya gelmesiyle ise Nike’ın bu seriyi yüzde 90 oranında geri dönüştürülmüş malzemeden son kullanıcıya ulaştıracağının vurgusu yapılıyor. Önümüzdeki bahar döneminde dört farklı model üzerinden satışlarına başlanacağı açıklanan serinin fiyatları ise henüz açıklanmış değil.

Video