Vadettiği teknik özelliklerle tüm dünyanın ilgisini üzerine çekme potansiyeli taşıyan Nikola Badger, Tesla Cybertruck’ın da başını belaya sokacak gibi görünüyor.

Amerika’da Tesla’nın himayesinde devam edem elektrik yarışının son birkaç yılda ürün gamının her noktasına işlediğine şahit olduk. İlk olarak binek ve SUV, odaklı nabız vermeye başlayan yarışın kamyon ve pickup sınıfına sıçraması da çok uzun sürmedi. Cybertruck ve Semi modelleriyle yine Tesla’nın en çok gündemde olduğu çeşitlilikte girişim niteliğindeki markaların yükselişi de göz ardı edilemeyecek kadar hızlı oldu. Bu yükselişin önemli isimlerinden birisi olan Nikola, One modeliyle hidrojen yakıt hücresini kamyonlara taşıyarak adından söz ettirmişti. Amerika genelinde üstlendiği hidrojen yakıt istasyonu planıyla da bilinen marka geleceğini yeni bir rotaya kıracak pickup modeli Nikola Badger ile karşımızda.

1/4

Nikola Badger için açıklanan ilk teknik özellikler

Altyapı mimarisi Ford F-150‘ye dayanan Badger, söz konusu performans olduğunda her açıdan heyecan verici niteliklere sahip. Hidrojen ve elektrik gücünün birlikteliğiyle asfalta inecek olan modelin, bu iki ünitenin bir araya gelmesiyle 965 kilometreye kadar menzil kat edebileceğini görüyoruz. Standart olarak dört tekerlekten çekişli gelen Badger bu dinamiklerini inanılmaz performans verileriyle bir arada sunuyor.

1/3

Maksimumda 906 (sürekli 455 bg.) beygir güç ve 1328 Nm torka sahip olan Badger bu sayede 0’dan 100’e hızlanmasını süper otomobillere meydan okuyacak şekilde sadece 2,9 saniyede tamamlayabiliyor. Önümüzde yıl seri üretime taşınacağı açıklanan Badger’ın sunulacağı farklı versiyonlara göre 60.000 ile 90.000 dolar aralığında etiket fiyatına sahip olacağı da marka CEO’su Trevor Milton tarafından duyuruldu.