Tasarım çizgileriyle bu zamana kadar gördüğümüz birçok elektrikli bisiklet modelinden ayrılan Nireeka Prime, teknik özellikleriyle de yüksek seviyelerde.

Elektrikli bisiklet piyasası gelişmeye devam ederken, ortaya çıkan yeni modellerin çekiciliği de kullanıcıların başını döndürebilecek noktalara gelebiliyor. Yaklaşık iki yıl önce Indiegogo üzerinden fon desteği arayan bir girişim olarak karşımıza çıkan Nireeka, bugün ise artık adından söz ettirme konusunda oldukça iddialı bir markaya dönüşmüş durumda. 2020 model yılıyla tanıtılan Nireeka Prime da, tasarlanan özel kadro yapısıyla bu zamana kadar gördüğümüz tüm modellerden ayrılırken, teknik özellikleriyle de bir o kadar akılda kalıcılık vadediyor. Tek seferde 80 kilometreye kadar menzil kat edebileceği söylenen modelin motor bölümünde ise 1.000W‘lık çok güçlü bir elektrikli ünite kullanılıyor.

1/4

Nireeka Prime elektrikli bisiklet teknik özellikleri

Karbon fiber alaşımdan imal edilen kadrosu tasarımda olduğu kadar genel ağırlık değerinde de fark yaratan Prime, entegre ünite yapısı sayesinde standart bir bisiklet gibi görünüyor. Elektrik motoru kadro göbeğinde konumlanan modelin, LG tarafından tedarik edilen 480 Wh‘lık batarya paketiyse kadroya entegre şekilde tasarlanmış. Standart olarak 50 kilometre menzil vadeden bu paketi, ek ücret ödeyerek 816 Wh’ye yükseltmek ve 80 kilometreye kadar destek almak mümkün. Bafang’ın elektrik motorunu modelinde tercih eden Nireeka, 1.000W’lık sürekli gücün yanında 160 Nm gibi elektrikli motosikletlere meydan okuyan bir torku da kullanıcılarına sunuyor. Her şeyin bir araya gelmesiyle ise Prime’ın 60 km/s hıza kadar çıkabileceğini görüyoruz.

1/4

Elektrik gücünü dışarı bırakıp doğrudan bisiklet odaklı dinamiklere geçtiğimizde ise ilk olarak vites sistemine göz gezdirmek istiyoruz. 10 kademli Shimano Deore setin kullanıldığı sistemi en verim şekilde değerlendirmek için sürüş modlarından faydalanmak gerekiyor. Maksimum torkun da sürüş şartlarına göre daha nizami dağılmasını sağlayan bu modlara kısa süre de alışmak mümkün. Bisikletle standart olarak sunulan her parçaya suya karşı dayanıklılık sertifikası alan marka, 125 kilograma kadar olan kullanıcılar için kadroya da ömür boyu garanti veriyor. Prime’ın toplamda 26 kilogramlık bir bisiklet olduğunu da yeri gelmişken belirtmeden geçmeyelim. Yurt dışında 1.999 dolardan başlayan fiyatla satışa sunulan modelle ilgili merak ettiğiniz diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.