Son zamanlarda birçok tasarımcı ve ünlü markaların koleksiyonlarında dikkat çeken rejene selülozik esaslı bir elyaf ismi yükseliyor; Liyosel Tencel.

Sürdürülebilir ormanlardaki okaliptüs ağaçlardan elde edilen liyosel, mukavemeti yüksek, doğal konfor standardı olan çevreye duyarlı bir tekstil hammaddesidir. Üstelik moda endüstrisindeki başlıca tekstil lifleri olan pamuk, yün, ipek, polyester, akrilik ile birleştirilerek kullanımı da mümkün. Yapılan bu karışımla liyoselin fiziksel özelliğine önemli ölçüde müdahale edilerek yumuşaklık ve konfor standartlarının en üst seviyeye taşınması mümkün olabiliyor. Yeni nesil tekstil lifleri arasında gösterilen liyosel, çoğunlukla giysilerde, hatta ev tekstili ürünlerinde de Liyosel Tencel ticari ismiyle karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Deri ve Sürdürülebilir Moda İlişkisi [Keşfet]

Merkezi Avusturya’ da olan Lenzing şirketinin tescilli markası Tencel’in hammaddesi liyoseldir. Dünya genelinde Tencel adıyla bilinen bu yeni nesil elyaf ipekten daha yumuşak, polyesterden daha sağlam, ketenden daha serin tutabilen özelliklerinin yanında pamuktan daha fazla nem çekebilme yeteneğine sahip. Vücuttaki ter, liyosel elyaf ile üretilen kumaşın yüzeyindeki binlerce mikroskobik kanallar sayesinde kolayca emilerek dışarı atılabiliyor. Böylece herhangi bir ürün deneyiminde terleme söz konusuysa hızlıca kuruyarak kişinin hissedeceği rahatsızlığı ortadan kaldırıyor. Kumaş defalarca yıkanmasına rağmen kumaşın rengi ve haslığı ile parlaklığı bozulmayan, kolay kolay kırışmayan esnek yapısı bulunuyor. Liyosel Tencel ile üretilen herhangi bir ürün makine ya da elle rahatça yıkanabildiği gibi ürüne kuru temizleme de yapılabiliyor.

1/5

Liyosel Tencel ve Başlıca Kullanım Alanları

Ağaç hamurundan elde edilen elyaftan yapılan kumaşın sürdürülebilir üretim inovasyonuna katkısı oldukça fazla. Daha da önemlisi kumaş ve giysi üretiminde kullanılmak üzere liyosel elyaf üretimi esnasında kalan ağaç hamuru atıkları ile ileri dönüşümlü pamuklu giysi üretiminden kalan atıklardan da faydalanılıyor. Lenzing şirketi Refibra teknolojisiyle bu dönüşüm işlemini üstlenirken sektöre de ekonomik anlamda döngüsel katkıda bulunuyor. Tencel elyaftan üretilen kumaşlar dökümlü, birçok renge boyanabilen ve tuşesi gereği ipek, süet ve deriyle aynı hissiyatı veren kumaşlardır.

İlginizi Çekebilir  Doğayla Barışık Yerli Marka; One Square Meter

Erkek ve kadın olmak üzere her yaşa hitap eden günlük giysiler, resmi giysiler, sportif giysiler hatta ayakkabı da üretilebiliyor. Havlu, bornoz, çarşaf, çorap, iç giyim gibi tene doğrudan temas eden geniş ürün yelpazesi bulunuyor. Ürünlerinde Liyosel Tencel elyaf tercih ettiği bilinen başlıca markalar; H&M, Ted Baker London, Guess, Esprit, Levi’s, New Balance, J.Crew, Victoria’s Secrets, Mara Hoffman, The North Face, Mavi, Toms, Esse, Asos, Dormeo, Oxxo, Sloanie, Doreanse, Muyu, Dream On, Hoot. Tencel elyaf kullanan tüm markalara ve elyaf ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Video