Yeni yapılan bir araştırma; okyanus resiflerinde bulunan mavi midyelerin mikro plastikleri tutma eğilimi plastik kirliliği nasıl etkiliyor?

Okyanus, birçok türe ev sahipliği yapıyor ancak plastiğin olumsuz etkilerinin ne denli büyük olduğu tam anlaşılmıyor. Bilim adamları bu kirliliğin okyanus ekosistemine getirdiği riskleri araştırdı. Bu alandaki en son bulgu, resiflerde görülen yaygın bir deniz mahsülü olan mavi midyelerin plastiğin üç kat daha fazla barındırdığını ortaya koydu. Plymouth Üniversitesi‘ndeki bilim adamları tarafından mavi midyelerin resif yapılarındaki oluşma eğilimi ve plastik atıklara olan etkisi araştırıldı.

Okyanuslardaki resif yapılarının plastik kirliliği üzerindeki etkisi

Ekip, farklı deneyler boyunca suya mikroplastik parçacıklar ekleyerek, değişen su akışlarının midyelerin yutma riskini nasıl etkilediğini gözlemledi. Bunun sonucunda araştırmacılar, resif yapılarının yüzey pürüzlülüğü nedeniyle plastik ve diğer kirleticiler için adeta doğal lavabo görevi gördüğünü belirtti. Plymouth Üniversitesi Deniz Ekolojisi Doçenti Dr Antony Knights; “Genellikle resif oluşturan türleri korumaya çalışıyoruz. Bununla birlikte, resifin fiziksel yapısını tam olarak gösteren herhangi bir araştırmaya henüz sahip değiliz.” dedi.

İlginizi Çekebilir  Okyanuslarda gelinen son nokta; bu kez yengeçler tehlikede

Plastik kirliliğinin midye üzerindeki olumsuz etkileri ilk defa duyulan bir şey değil. Ancak geçen yıl yayınlanan bir araştırmada, mikroplastiklere maruz kalmanın hayvanlarda güçlü bir bağışıklık tepkisi yaratabileceği belirtildi. Tüm deniz türleri için plastik kirlilik riskleri endişe kaynağı olmakla birlikte, midye gibi deniz ürünlerinin en çok tüketilen popüler atıştırmalık olması ayrı bir özeni de beraberinde getiriyor. Sağlıklı bir deniz ekosistemi için bu tarz araştırmalar midyelerin kritik rollerini yadsınamaz bir gerçek haline dönüştürdü.