iklim bilimciler tarafından bu kez alarm niteliği taşıyan okyanus sıcaklıkları geçtiğimiz beş yıl tüm zamanlardaki en sıcak beş yıl olarak kaydedildi.

Son zamanlarda fazla mesaiyle boğuşan iklim bilimciler bu seferki alarmı maviliklerden verdi. Kısa sürede tüm dünya basınında yankı bulan verilerde, geçtiğimiz beş yılki deniz sıcaklığı değerlerinin tüm zamanlardaki en sıcak beş yıl olarak kaydedildiği görülüyor. Bilim insanlarına göre son 25 yılda gezegenin okyanus sularındaki sıcaklık artışı 3,6 milyon olduğu yani bir atom bombası tarafından üretilen enerjiye eşdeğer olduğu izlendi. 2013’ten 2015’e kadar Kuzey Pasifik sıcak hava dalgasında yapılan yeni analizler ise “damla” olarak adlandırılıyor. Damla ise sulardaki biyoçeşitliliğinin yıkıcı etkilerine sebep olan ani sıcaklık patlamaları olarak tanımlandı. Buna göre 100 milyon morina balığı dahil okyanusta bulunan balinalar ve bir çok deniz hayvanının zarar göreceğinini belgeleyen bilim insanları, suların sahip olduğu seviyeden yükselmek için 228 seksilyon enerjiyi de emmiş olacağını belirtti.

Advances In Atmospheric Sciences’dan Lijing Cheng; Elde edilen son rakamlar görmezden gelinemeyecek boyutlara gelen küresel ısınmanın bir başka kanıtı. Sera gazlarını ne kadar azaltırsak okyanus o kadar az ısınır. Azaltmak, yeniden kullanmak, geri dönüştürmek ve temiz bir enerji toplumuna dönüşmek gerekiyor.

Okyanus sıcaklıkları artışında azalma mümkün mü?

Her geçen gün daha da kötüye gittiği ön görülen küresel ısınma, bir takım doğa olaylarını da beraberinde getirmeye devam ediyor. Hala kontrol edilemeyen Avustralya‘da ki yangınlar iklim değişiminin en yıkıcı örneği olarak tartışmaların gündeminde yer alıyor. Uzmanlar buna ek olarak okyanuslardaki sıcaklık artışının fırtına ve kasırgalar ile doğrudan etkili olduğunu belirtiyor. 2017’de Meksika Körfezi’nde gerçekleşen Harvey Kasırgası ile 2018’de düzinelerce insanın ölümüne neden olan Floransa Kasırgası‘nın oluşumunda da okyanus sularında ki artışa dikkat çekiliyor. Bilim insanları gezegene salınan sera gazının minimuma düşürülmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarını merkeze alınması konusunda sıkça uyarılar yayınlamaya da devam ediyor.

St Thomas Üniversitesi’den Profesör John Abraham; İşlerin ne kadar hızlı değiştiğini anlamak kritik önem taşıyor. Bu soruyu cevaplamanın anahtarı sıcaklığın zirveye ulaştığı okyanuslar. Küresel ısınmayı anlamak istiyorsanız, okyanus ısınmasını ölçmelisiniz. Küresel ısınma gerçek ve bu buzdağının sadece görünen kısmı. Neyse ki bu konuda bir şeyler yapabiliriz. Enerjiyi daha akıllıca kullanabilir enerji kaynaklarımızı çeşitlendirebiliriz. Bu sorunu azaltma gücümüz var.