Mali’de yer alan Djinguereber Camii, 1327 yılından beridir temellerini aldığı organik malzemelerin üzerinde tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Sürdürülebilirliği şehirler için uygulanabilir olması için, mimarinin ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Nitekim son dönemlerde ortaya çıkan modern yapılarda gerek inşa gerekse peyzaj adımlarında çevre odaklı kaygıların ön planda tutuluyor. Geri dönüşüm malzemelerin tercih edilmesiyle gelecek için çok daha umut verici hal alacak olan bu endüstrinin, kendinden önceki döneminde de eşsiz örnekleri var. Mali’nin Timbuktu şehri sınırları içerisinde yer alan Djinguereber Camii; toprak, elyaf, ahşap, lif ve saman gibi organik malzemelerden inşa edilmiş nadide örnekler arasında.

1/2

Djinguereber Camii terör olaylarıyla da karşı karşıya kaldı

Mali İmparatoru I. Musa tarafından 1327‘de yaptırılan cami, Timbuktu Üniversitesi’ni oluşturan üç medreseden biri olarak kayıtlardaki yerini koruyor. İnşaatı için o dönem 200 kilogramlık altının ödeme olarak verildiğini gördüğümüz yapı 1988‘den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Zaman içerisinde çökmesini önlemek amacıyla güçlendirilme çalışmalarının ya yapıldığı yapının minaresi hariç bölümlerinde kireçtaşı blokları ve çamurdan da faydalanılmış.

Toplamda iki adet minaresi bulunan camii, aynı anda 2.000 kişi için ibadet alanı sunabiliyor. Camii yakın geçmişte tatsız olaylara da sahne oldu. 26 Şubat 2010′da Mevlid Kandili sırasında bir izdihamın yaşandığı yapıda 26 kişi hayatını kaybetti ve en az 55 kişi ciddi derecede yaralandı. 2012 yılı ise Djinguereber Camii için Işid’in Suriye’de gerçekleştirdiği tarihi eser kıyımına benzer bir tehlike ile karşı karşıya kaldığı dönem olarak kayıtlara geçti.

İlginizi Çekebilir  Geri dönüşümde sınır yok; inşaat artıklarından üretilen tuğla

Bölgede faaliyet gösteren Ansar Dine isimli radikal terör örgütü, UNESCO’nun nesli tükenmekte olan Dünya Mirası listesinde yer almasından kısa bir süre sonra Timbuktu’nun kültürel hazinelerini yok etmeye başladı. Eski müslüman türbelerin “haram” ve İslam’da yasak olduğunu iddia eden Ansar Dine, Timbuktu’nun on altı eski Müslüman aziz türbesinden yedi tanesini, Djingareyber camisinde iki mezar da dahil olmak üzere yok etmeye başladı. Neyseki Djinguereber için ortaya çıkan hasar minimum düzeyde kaldı.