Otomobillerin tekerleklerine entegre edilebilir yapıda olan ürün sayesinde, mikroplastik kirliliği problemi için umut vadeden bir çözüm karşımızda duruyor.

Mikroplastik kirliliği son yıllarda adını çok daha fazla duyduğumuz tehlikeler arasında. Ağırlıklı olarak deniz ve okyanuslar üzerinden gündeme gelen bu gelişmeler aslında hayatımızı geçirdiğimiz şehirlerde de görünmeyen bir düşman niteliğinde. Otomobil ve kamyon gibi araçların merkezinde olduğu mikroplastik atıklar aslında geleceğin kirliliği olarak da nitelendirilebilir. Bir anlamda, elektrikli araçların yerini alarak önlediği karbon emisyon kirliliği, gelecekte mikroplastiklerle devam edebilir. 5 milimetrenin altında olan her parçanın nitelendirdiği mikroplastikler uçuşarak doğrudan solumun yollarımıza kadar erişebiliyor. Bilim insanlar ve öğrencilerden oluşan Tyre Collective ekibi, tekerleklerden kaynaklanan bu kirliliğin önüne geçebilecek önemli bir durumla karşımızda.

1/4
İlginizi Çekebilir  Denizdeki mikro plastik kirliliğini tarayan su altı drone projesi

Cihaz mikroplastik kirliliği için temel prensipleri kullanıyor

Egzoz dumanından 1.000 kat daha zararlı olma potansiyelini barındıran mikroplastiklerle mücadelede için kolları sıvayan grup, sürüş sırasında tekerleklerden çıkan küçük parçacıkları toplamak için cihazın temel dinamiklerini tamamlamış durumda. Araçların lastiğe yakın altyapı bileşenlerine monte edilen bu cihazın her tekerleğe entegre edilmesi gerekiyor. Sürüş sırasında hareket halinde olan lastikten ortaya çıkan parçacıklar elektrostatik yöntemle cihaza çekiliyor ve depolama birimine aktarılıyor. Bu birim evlerimizdeki süpürgelerin toz yuvalarında olduğu gibi periyodik olarak çıkarılıp boşaltılıyor. Bu yöntemle elde edilen plastik atıklar geri dönüştürülebiliyor. Şimdilik prototip örneğine baktığımız ürünün en kısa sürede satışa hazır bir şekilde tamamlanması ve piyasaya sunulması planlanıyor.