Japonya merkezli tarım araçları üreticisi tarafından tasarlanan otonom elektrikli traktör, yapay zeka sistemiyle operasyonlarda fark yaratacak.

Sürdürülebilirlik için önemli adımların atıldığı alanlardan birisi de mutfaklarımıza kadar uzanan sürecin başladığı yer olan tarım. Teknolojinin de etkisiyle her geçen gün gelecek için daha işlevsel ve heyecan verici projelerin bir başkasıyla karşılaşıyoruz. Japonya merkezli tarım makineleri üreticisi Kubota da, ileriki süreçte çiftçilerin en büyük yardımcısı olma potansiyelini taşıyan otonom elektrikli traktör projesiyle karşımızda. Özellikle geniş hektarlı arazilerde kullanım konusunda büyük avantajlar getireceği söylenen X Tractor isimli model şimdilik sadece konsept aşamasında.

Otonom elektrikli traktör için planlanan ilk özellikler

Gücünü tamamen elektrik motoru ve lityum-iyon bataryalardan alacak olan modelle ilgili şimdilik herhangi bir rakamsal veri paylaşılmış değil. Buna rağmen üzerinde taşıyacağı bazı donanımlar ise bekleme sürecindeki heyecanımızı artırmaya yetiyor. Güneş panellerini standart olarak barındıracak olan X Tractor’de bu sayede menzil noktasında ek bir yardımcı işin içerisine olacak. İşin teknolojik altyapısını oluşturacak otonom kısımda ise yapay zeka destekli bir bilgisayar merkeze alınıyor. Bu bilgisayar günlük hava durumu ve ürünlerin büyüme oranı gibi faktörleri hesaplayarak; tohumlama, hasat ve toprak işleme gibi işlemlerin periyotlarını kendi içerisinde belirleyebiliyor. Modelin son olarak farklı bölgelere göre ayarlanabilir yükseklik özelliğinin olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Seri üretime taşınma süreci merakla beklenen X Tractor ve bunun gibi uygulamalar tarımın geleceği için şimdiden önemli bir mesaj niteliğinde.