“Beyaz Cennet” Pamukkale Travertenleri maske, su şişeleri ve diğer çöplerle dikkat çekiyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kullanılan eldiven ve maskeler çevre kirliliğine yol açıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer alan Pamukkale Travertenleri de koronavirüsü salgınından kaynaklı çevre kirliliğinin görüldüğü yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Pamukkale’de restoran işleten Mehmet Kıvılcım, dünya harikası Pamukkale’deki bu görüntülerin vahim olduğunu belirtti.

1/3

Pamukkale Travertenleri atık sorunuyla karşı karşıya

İşletme sahibi Mehmet Kıvılcım; “Travertenleri gezerken, atılmış maskeler ve su şişeleri gördüm. Bir Türk olarak kendimden utandım. Pamukkale, dünyada bir tane, başka yok. Buranın değerini bilmemiz gerekiyor. Yanımda poşet olsaydı eğer çöpleri toplayacaktım. Ziyaretçiler yanlarında getirdikleri atıklarını travertenlere değil, çöpe atsınlar. ‘Beyaz cennet’i temiz tutalım, kirletmeyelim” diyerek tepkisini dile getirdi. Pamukkale’yi birçok kez ziyarete geldiğini belirten Ayberk Çilek de “Travertenler üzerinde maskeler, su şişeleri ve çöpler vardı. Duyarlı olunması gerekiyor. Pamukkale’ye çöp atacak olanlar girmesin. Bu güzelliği kirletmesinler. Kullandıkları maskeleri bile travertenlerin üzerine atmışlar. Buraya herkes fotoğraf çekmek için geliyor, bakıyorlar ki her yerde maske ve su şişeleri var” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir  şahika ercümen boğaz'daki plastik kirliliğine dikkat çekti; "Resmen plastik atık dalışı yaptım"

Pamukkale’yi ziyarete gelen Sema Günay; “Pamukkale’yi daha önce de gezdim ama ilk kez böyle kötü bir manzarayla karşılaştım. Atıklar çok fazlaydı, çok kötü bir durum. Bu güzelliği görmeye geliyorlar ancak çöplerini de atıyorlar. Dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.