Tasarım dünyasında bambaşka ihtiyaçlar doğurmaya devam eden pandemi süreciyle birlikte, bu kez de yayaları düşünen bir tasarımla karşı karşıyayız.

Pandemi sürecinde; ihtiyaçlarımızın önceliğinin değişmesi, sağlık konusundaki hassasiyetin artmasıyla beraber, ürün geliştirici ve tasarımcılar da çalışmalarında bu konuya ağırlık veren tasarımlar tercih etmeye başladılar. Son zamanlarda hijyen konusunu odağına alan bir başka tasarım da eller serbest olarak tasarlanan bir yaya geçidi düğmesi fikri oldu. Gelin bu hijyenik tasarımın işleyişine birlikte göz atalım.

1/6

Pandemi ile Birlikte Büyük Önem Taşıyan Küçük Düğme Hakkında Ayrıntılar

Bilindik yaya geçidi düğmelerinden uzak bir tasarım olan ‘Dropkick‘ in tasarım ekibi; yaya geçitlerinde düğmeye basmak için ayaklarını kullanan insanların sayısını fark ettiğinde, eller serbest bir çözüm geliştirmeye karar verdiler. Bazı araştırmalar yaptıktan sonra, bu düğmelerin yüzeylerinin bakteriler için ciddi üreme alanları olduğu konusunda uzlaştılar. Covid 19 salgını dünyayı kasıp kavururken, elbette kamu hijyeni hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. ODO ve Greenpoint Media ile birlikte Foreward Ekibi; kentsel altyapının bu önemsiz görünen ancak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek yaya geçidi düğmelerini, kullanıcıların ayağıyla basabileceği biçimde yeniden tasarladılar.

Hijyen konusuna ek olarak Foreward, yaya geçiş düğmelerinin plasebo etkisini de araştırdı. Şimdilerde birçok şehir bu düğmeler için sensör teknolojisini kullanıyor olsa da, yolun kenarındaki düğmeye basmak ışığın kırmızıya dönüşmesinde her zaman etkili olamayabiliyor. Bu gerçeği göz önünde bulunduran tasarım ekibi, bir asansörün ‘kapat‘ düğmesi gibi, bekleme sürelerini azaltmak ve insanların aktif olarak bir şeyler yapmış olma hissini karşılamak için dokunsal bir düğmenin önem taşıdığını fark etti. Bu nedenle üçlü ekip, bu düğmelerin plasebo fonksiyonlarına devam etmesine izin verirken, mikropların bulaşmasını da azaltmayı umarak, ayak hareketiyle etkinleşebilen bir eller serbest yaya düğmesi yarattı.

İlginizi Çekebilir  Sakız gibi paylaşılabiliyor; israfın önüne geçen dezenfektan kapsülü

Düğme aslen Avustralyalı Endüstriyel Tasarımcı, Nielsen Tasarım ortaklarından David Wood tarafından tasarlanan PB / 5 düğmesine atıfta bulunuyor. Çok yönlü bir yaklaşıma izin vermek için bir kapsül formunda şekillendirilen düğme, minimal bir tasarım sunmak için ana trafik direğinin üzerine yerleştiriliyor. Düğme, ışık göstergesi olarak arkadan aydınlatılıyor ve telefonu elinde kavşaklarda bekleyen ve yere doğru eğilmiş yeni nesil yayalara da hitap ediyor.

Düğmenin ana katmanının, dayanıklılığın sağlanması için alüminyum parçadan işlendiğini görüyoruz. Dahili hoparlörü sayesinde, sayısız ses barındırabiliyor. Diğer yandan NFC teknolojisi ile, telefonları elinde bekleyen yayaların karşı yola geçme zamanı geldiğinde, anlık bir ekran uyarısıyla uyarılabileceği şekilde kişisel cihazlarla senkronize etmek için de entegre edilebiliyor.