Elektrikli araçlara özel dinamikleri ve karbon emisyonlarına olumlu etkileriyle dikkat çeken Pirelli Cinturato P7, adaptif hamuruyla da fark yaratıyor.

Çevreye duyarlı ürünler ortaya koyma felsefesi ulaşım dünyasının her alanına yansımaya devam ediyor. Lastik devi Pirelli’nin yüksek performanslı yaz lastiği yeni Cinturato P7, bu felsefenin bir ürünü olarak karşımızda. Artırılmış güvenlik, verimlilik ve sürdürülebilirlik özellikleriyle öne çıkan lastik tüm Avrupa ve Asya pazarlarında satışa sunuldu. Pirelli Cinturato P7 en yeni nesliyle, İtalyan üreticinin teknik inovasyonlarından biri olan akıllı hamur özelliğini barındırıyor. Bu ortam sıcaklığına göre değişebilen bir tür ‘mekanik zekâ’ içeriyor; başka bir deyişle, hamur adeta ikisi bir arada bir yapıya sahip oluyor.

1/4
İlginizi Çekebilir  Lastik kullanımının sürdürülebilirliği bambaşka bir noktaya taşıyan malzeme

Pirelli Cinturato P7 karbon emisyonlarına olumlu katkı sağlıyor

Cinturato P7’nin temel özelliğini güvenlik oluşturuyor. Pirelli’nin premium otomobillere yönelik yeni lastiği, önceki versiyonun kuru zemindeki performansını iyileştirmenin yanı sıra ıslak zeminde kullanımı, suda kızaklamayı ve özellikle frenlemeyi ciddi ölçüde geliştiriyor. Böylece 100 km/s hızdan tam durma noktasına gelme mesafesi dört metre kısalıyor. Pirelli mühendislerinin geliştirdiği inovasyonlar, yoldan gelen gürültünün azaltılması sayesinde ve sürüş keyfini iyileştirirken yeni lastik yoldaki engebelerin sarsıntısını azaltıyor. Toplam lastik ömrünün yüzde altı uzaması, lastiklerin değiştirilme sıklığının azalması anlamına geliyor. Dönme direnci ortalama olarak bir sınıf düşerken, araçlarda yakıt tüketiminin yüzde 4 iyileşmesini ve karbon emisyonlarının azalmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir  Goodyear'dan kendini yenileyebilen sürdürülebilir lastik konsepti; reCharge

Lastiğiniz patlasa da yola devam edin

Pirelli’nin en iyi tanınan teknolojileriyle hayat bulan yeni Cinturato P7, lastiklerin homologasyon aldığı tüm farklı yeni otomobil modelleri için ya da özel beklentileri olan sürücülerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere adapte edilmiş durumda. Bunlardan biri olan Pirelli Elect serisi, elektrikli veya şarj edilebilir hibrit otomobiller için özelleştirilmiş bir teknolojiler paketi olarak bir süre önce lanse edildi.

Pirelli Elect serisi, elektrikli motorların güçlü performans özelliklerine uyacak şekilde anlık kavrama, batarya menzilini maksimuma çıkarmak için daha düşük dönme direnci ve elektrikli kullanımın sessizliğinden ve konforundan yararlanmak için daha düşük gürültü düzeyi gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Model, lastik patlasa bile yola devam etmeyi sağlayan Run Flat ve Seal Inside teknolojilerini de içerebiliyor. Run Flat, aracın ağırlığını desteklemek için takviye edilmiş yan duvarlardan yararlanırken Seal Inside, dört milimetreye kadar genişlikteki delikleri anında tıkayabilen özel bir köpük salgılıyor.