Meksikalı merkezli bir girişim olan Ak Inovex, su kullanmadan plastik atıkları geri dönüştürebilen bir sistem geliştirdi.

Geri dönüşümün olumlu çevresel ve ekonomik etkilerinin dışında sayısız çeşitli atıklardan yararlı işler yapılabilir. Tabi bu konuda atıkların geri dönüşüm sürecinden geçerken ne kadar enerji veya su kaybına neden olduğunu iyi bilmek önemli. Çünkü bazı atık maddeler özellikled e plastik atıklar dönüştürülürken bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Ancak Meksika merkezli girişim plastiğin geri dönüştürülme süreci için yeni bir yöntem geliştirdi. Ekibe göre bu yöntem işlem sırasındaki su kullanımını tamamen ortadan kaldırırken enerji kullanımını da yarı yarıya azaltıyor.

İlginizi Çekebilir  Modada geri dönüşüm çeşitleniyor; New Balance'dan sürdürülebilir ayakkabı tasarımı

Artık su kullanmadan plastik atıklar geri dönüştürülebilecek

Normal bir süreci ele aldığımızda; plastik atıklar geri dönüştürülürken kirliliğin giderilmesi için önce yıkanması, bir fırının içinde dikkatlice kurutulması ve daha sonra yeniden oluşturulan plastik paletleri daha küçük paletler halinde keserek bir kez daha su soğutulması gerekiyor. Geliştirilen bu sistem ile enerjinin sadece yarısını kullanarak eşit veya daha kaliteli paletler üretebiliyor. Sistem, plastiği istenen şekle göre kalıplayabilen ve aynı anda soğutabilen özel duvarlar kullanıyor. Bu duvarlar 180 derecelik sıcaklıklarda süren dehidrasyon işlemini de özgün bir şekilde ele alacak nitelikte olacak. Halihazırda üç farklı teknolojisi için patent bekleyen Ak Inovex şimdilik bir prototip sistem. Gerekli çalışmaların ardındansa geri dönüşüm dünyasında yeni bir dönem bekliyor gibi görünüyor.