Plastik atık ithalatında Türkiye son yıllara göre rekor bir artışa imza atarak birinci sıraya yükseldi.

Dünyaya ve çevreye daha duyarlı toplumlar olarak plastikle mücadele devam ederken, Türkiye’nin plastik atık ithalatı da gittikçe artıyor. Türkiye’ye Avrupa Birliği ülkelerinden ithal edilen atıklar 2004‘den beri devam ediyor. Ancak bugüne baktığımızda karşımıza çıkan sonuçlar rekor seviyelere ulaştı. Buna göre Avrupa Birliği ülkelerinden ithal edilen plastik atıklar 173 kat arttı. Greenpeace Akdeniz‘in Avrupa İstatistik Ofisi’nden aldığı verilere göre Türkiye, Avrupa’dan atık ithalatında birinci sırada yer alıyor.

Türkiye’nin plastik atık sorunu büyüyor

2019 yılında AB ülkelerinden ithal edilen 14 milyon ton atığın, 582 bin 296’sı plastikti. 2019 yılında da yükseliş eğiliminde olan ortalama 48 bin 500 tona yükseldi. Bu durumun sorumluları olarak İngiltere (153.967), İtalya (89,047), Belçika (85.843), Almanya (67.466) ve Fransa(56.824) gibi ülkelerden gelen atıklar olduğunu görüyoruz. 2004-2019 yılları arasında Türkiye’nin çöp ithalatı da 173 kat artı. Bu da her gün 213 kamyon dolusu çöpün Türkiye’ye boşaltılması demek.

Greenpeace Akdeniz; çevreyi, deniz canlılarını ve insan sağlığını korumaya yönelik dikkat çekmek için “Türkiye plastik çöplüğü olmasın” sloganı ile başlattığı projeyle plastik ithalatının yasaklanmasını talep ediyor. Greenpeace Akdeniz Plastik Proje Sorumlusu Nihan Temiz Ataş, Türkiye’nin kendi çöpüyle baş edemezken başka ülkelerden atık ithal ederek daha büyük çevre sorunlarına kapı açmaması gerektiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir  Plastik atık geri dönüşümüne devrim getirecek yeni çözüm

Çin’in 2018 yılındaki plastik atık ithalatı yasağı getirmesinin ardından yeni adresinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Ataş, şu açıklamalarda bulundu; “Türkiye’nin ithalatı 2016 yılı başında ayda 4 bin ton iken 2018 başında aylık 33 bin tona, 2019’da ise 48 bin 500 tona çıktı. Kontrolsüz plastik atık ithalatı Türkiye’nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların artmasından başka bir işe yaramayacak. Bunu tonlarca plastik atığın bulunduğu alanın kime ait olduğu, atıkların nereden, ne zaman oraya getirildiği ve neden denetim yapılmadığına İzmir Kemalpaşa vakasında da gördük. Üstelik corona virüsü salgınında bu plastik atıkların virüsü yayma riski de gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plastik atık ithalatını yasaklamasını, atık geri dönüşümüne ilişkin şeffaflık ve denetim mekanizmalarının arttırılmasını talep ediyoruz.”

Greenpeace’in başlattığı kampanyaya buradan destek olabilirsiniz.