Hollanda merkezli biyokimya şirketi Avantium, plastik kirliliği için kolları sıvadı; bitki şekerlerinden plastik yatırımı geliyor.

Küresel bazda en önemli sorunlardan biri de plastik kirliliği. Özellikle bu kirliliğin büyük bir kısmını tek kullanımlık plastik şişeler oluşturuyor. Bazı plastikler geri dönüştürülemezken, bazıları dönüştürülse bile çözüm olmuyor. Çünkü plastiklerin geri dönüşüm sürecinde daha fazla enerji ve doğal kaynak tüketimi söz konusu. Alkollü ve alkolsüz içeceklerin firmaları dünyanın birçok noktasındaki plastik kirliliğinden sorumlu olarak gösterilirken, bir biyokimya şirketi olan Avantium soruna çözüm getirebilecek planıyla bitkilerden plastik elde etmeyi amaçlıyor.

Plastik kirliliği sorununu bitirmek için önemli ortaklıklardan destek

Avantium tarafından tasarlanan plan, bira üreticisi Carlsberg, Coca-Cola ve Danone’nin de desteğine sahip. Şirketin Genel Müdürü Tom van Aken, yıl sonuna kadar Hollanda’daki biyoplastik tesisine büyük bir yatırım yapılacağını söyledi. Koronavirüs‘e rağmen yolunda devam eden projenin, yaz aylarında diğer yiyecek ve içecek şirketleriyle gerçekleştirilecek ortaklıklarla daha da ivmelenmesi bekleniyor. Proje, plastik kirliliğinin yol açtığı çevresel hasarı ve fosil yakıtlara bağımlılığı ele alarak şişelenmiş ürünlerin geleceğini de güvence altına alıyor. Küresel olarak her yıl iklim krizine önemli bir katkıda bulunan fosil yakıtlardan yaklaşık 300 milyon ton plastik üretiliyor. Bunların çoğu geri dönüştürülmüyor ve dünya okyanuslarında mikro plastik sorununa neden olabiliyor. Mikro plastiklerin tamamen ayrışması yüzlerce yıl alabiliyor ve deniz canlılarının yaşamlarını tehdit ediyor.

İlginizi Çekebilir  Denizdeki mikro plastik kirliliğini tarayan su altı drone projesi

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Van Aken; “Bitkilerden elde edilen plastik sürdürülebilir bir özelliğe sahip, çünkü fosil yakıt kullanmıyor ve geri dönüştürülebiliyor. Doğada normal plastiklerden çok daha hızlı şekilde ayrışıyor.”  ifadelerine yer verdi. Yapılan denemelerde, son kullanıcıya ulaştırılacak bitki bazlı plastiğin bir yılda kompost olabileceğini gösteriyor. Normal dış ortam koşullarında bırakıldığındaysa şişeler birkaç yıl içinde ayrışabiliyor.

Proje için başlangıçta her yıl, mısır, buğday veya pancardan alınan şekerle 5 bin ton plastik üretilecek. Avantium, sürdürülebilir plastik kaynaklı biyolojik atıklardan da elde edilen bitki şekerini kullanmayı planlayarak, bitki plastiğinin yükselmesinin küresel gıda tedarik zincirini etkilememesini planlıyor. Sürdürülebilir bitki şekerlerinden elde edilen plastik ürünlerin 2023 yılına kadar süpermarket raflarına girmesi bekleniyor.