Plastik poşet için son yıllarda ciddi bir alternatif halini alan çantalardan olan Lotus Produce Bags ürünleri, kullanım yetenekleri ve yapısıyla fark yaratıyor.

Plastik atık konusu çevre kirliliği gündeminin zirve maddelerinden birisi olarak son yılların hep gündeminde karşımıza çıktı. Üretilen plastiğin çok ufak bir bölümünün geri dönüşüme gönderilmesi bu sürecin aslında en büyük kopuk zincileri arasında. Nitekim Amerika merkezli bir çevre kuruluşu olan Ocean Conservancy tarafından yapılan araştırma, okyanusa her yıl yaklaşık 8 milyon ton plastik atığın girdiğini ortaya koyuyor. Bunlar arasında, pet şişeler, poşetler ve ambalajlar gibi örneğini kolaylıkla artırabileceğimiz parçalar var.

İlginizi Çekebilir  Uzmanlar plastik atık için harekete geçti; mutant bakteri

Son yıllarda bu duruma daha hassas yaklaşan siyasi iradeler alışverişlerde plastik poşet kullanımının önüne geçmek için caydırıcı politikalar uygulamaya alıyor. Bu uygulamalar kimi yerde doğrudan yasaklama olarak uygulanırken, Türkiye örneğinde olduğu gibi kimi yerlerde de poşetlerin ekstra ücretle satıldığına şahit oluyoruz. Böylesine bir senaryoda karşımıza alternatif alışveriş çantaları çıkıyor. Lotus Produce Bags tarafından üretilen bu çantalar, oluşan bu yeni ortamda kullanıcıların kısa sürede beğenisini kazandı.

1/3

Plastik poşet yerini alan çanta meyve ve sebzelerle yıkanabiliyor

Bu yeniden kullanılabilir çanta serisini piyasada var olan diğer ürünlerden ayıran belli başlı noktaların olduğuna vurgu yapılıyor. Bu farklılıklar arasında ilk öne çıkarılan zehirli ve sağlığa doğrudan zararlı olan BPA‘ya (Bisphenola) yer verilmemesi. Herhangi bir ek işlem uygulanmamış kumaş malzemeden üretilen çantalar üç farklı boyda satın alınabiliyor. Günümüzün ana maddelerinden birisi olan virüs ve bakterilere karşı da bu çantaların avantajlı olduğunu görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  Geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretilen taşınabilir şarj cihazı

Kullanıcılar, gıda ile doğrudan temas açısından güvenli olan çantaların yapısı sayesinde meyve ve sebzeleri ürüne dokunmaya gerek kalmadan doğrudan torbalarda yıkayabiliyor. Bir süredir piyasada olan çantalar yurt dışında dokuzlu set üzerinden 16,99 dolardan alıcı buluyor.