Plastik priz tasarımlarına sürdürülebilir çözüm sunan proje, çevre dostu tüketicilerin ilgisini oldukça çekeceğe benziyor.

Sürdürülebilir mimari örnekleri giderek çoğalmaya devam ederken, binaların dış görünüşü ve diğer fonksiyonları kadar iç tasarımlarında da çevre dostu izlere talep artıyor. Zararsız gibi görünen hatta gözle görmediğimiz için kullanıldığının farkına bile varmadığımız, ancak hala; su, gaz tesisatı gibi bir çok alanda plastik kullanımı ne yazık ki devam ediyor. Kullanılmaktan hala vazgeçilmeyen bir diğer alan da priz tasarımları. Neyse ki bir şirket bunu farkedip çözüm bulmak için bir proje geliştirdi. Gelin yakından inceleyelim.

1/12

Sürdürülebilir Priz Projesinin Detayları

Macarina Sekhina firması, plastikten daha sürdürülebilir bir alternatif olarak tamamen betondan yapılmış anahtarlar ve prizler üretiyor. Ürünler, mini mozaik yüzeylerden, kabarcıklı olanlara, benekli tasarımlardan saf beton yüzeylere kadar farklı renk ve dokularda seçeneklere sahip. “Taştan taşa” ürünler olarak anılan Sekhina, plastik anahtarlar ve prizlere yalnızca plastik bileşenler içeren endüstri standardı elektrik mekanizmalarıyla daha iyi bir alternatif sunmayı amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir  Alışılmışın Dışında Çizgiler Taşıyan Sürdürülebilir Tabure

Ürünlerin el ile üretiliyor oluşu, renk ve dokuya göre değişen küçük gruplar halinde özel tasarımlar oluşturmayı kolaylaştırıyor. Anahtarlar ve soketler güçlü, dayanıklı ve temizlemesi kolay biçimde tasarlandılar. Çünkü dışarıdan görünmese de içine çevre dostu su itici bir madde koyuldu. Bu nedenle, her türlü leke ve yağın anahtardan veya prizden temizlenmesi oldukça kolay biçimde sağlanıyor. Sekhina, güvenilir isimlere ait markalar tarafından üretilen endüstri standardı elektrik mekanizmalarının üzerine monte edilen bu beton kapakları üretiyor. Böylelikle dışarıdan alınıp montajı yapılan parçanın, ürünün plastik bileşenler içeren tek parçası olduğunu görüyoruz.

Kasza “Anahtarların ve soketlerin plastik malzemelerinin, küresel plastik kirliliğinin çok düşük bir yüzdesini oluşturduğunu biliyoruz” diyor. Ancak diğer yandan; “Tüm küçük adımların dikkate değer olduğunu düşünüyoruz. Daha iyi bir alternatif sunabileceğimiz ve daha sürdürülebilir bir gelecek üzerinde çalışabileceğimiz için gurur duyuyoruz. Yapay reçine veya kirletici katkı maddeleri kullanmıyoruz.” diyerek projeyi anlatıyor.

Sekhina şu anda seri pazar üretimine geçiş yapmak için tasarım ve elektrikli ürün endüstrisinde ortaklar arıyor. Bu nedenle, şirket bir kitle fonlaması kampanyasına başladı. Daha detaylı bilgi için göz atabilirsiniz.

Video