Tek kullanımlık plastik atıklarının yarattığı kirliliğe çözüm üretme hedefindeki girişimlerden biri olan SuCo, çevre dostu tüketicilerin odağında.

SuCo; 2016 yılından beri Türkiye’de üretilen, tek kullanımlık plastik atığı önlemeyi ve matara kullanım alışkanlıklarını iyileştirmeyi hedefleyen bir marka. Mart 2015’te yalnızca bir fikir olan SuCo, bir senelik AR-Ge sürecinin ardından Mart 2016’da 3 farklı model ile internet siteleri “mataramasu.co“da satışa çıktı. Ürün gamında; “sıfır atık yaşam” ve “tek kullanımlık plastik atığı azaltma” hedefi ile seçilen ve üretilen mataralar, matara aksesuarları, bez çanta ve keseler yer alıyor. Kullanıcıların günlük hayatının bir parçası olarak konumlandırılan ürünlerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak amacıyla, her koleksiyon farklı hedef kitlelere hitap edecek yeni tasarım ve ürünlerle destekleniyor. Markanın “var olan plastik atıkları” değerlendirerek hazırladığı Save by SuCo koleksiyonu ise 2019’un ikinci çeyreğinde satışa sunuldu.

1/5

SuCo Hangi Materyallerden Üretiliyor?

SuCo, Avrupa Birliği ve Komisyonu regülasyonları ( EC 1935/2004, EU 10/2011, EC 2023/2006 ve EC 1895/2005) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi normlarına ( FDA Section 21 CFR) uygun olarak üretiliyor. Üretiminde kullanılan malzemeler; içten dışa olacak şekilde PE (Polyethylene), OPA (Oriented Polyamide) ve PET. Böylelikle su, PET ile temas etmiyor. Ayrıca; BPA, aldehit ve GDO, ağır metal atık, kurşun içermediğinden, materyal özelliklerinden gelen sağlıklı bir yapıya sahip.

Ortalama 6 plastik şişenin geri dönüşümünden elde edilen iplikler kullanılarak, denizleri toprağı ve doğayı kirleten plastik atığı azaltmak için Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile üretilen çantalar da tasarladılar.

SuCo Geri Dönüştürülebiliyor mu?

Bu sorunun cevabının bir sonraki üretimlerinde EVET olarak değişeceğini ifade eden marka; o zamana kadar ise SuCo’nun ancak Türkiye dışında geri dönüştürülebildiğini söylüyor. Bu nedenle kullanım ömrünü tamamlamış mataraların hayatına devam etmesini sağlayacak DIY (kendin yap) projelerini sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyorlar. Diğer yandan, son tüketiciye ulaştırılamayacak bir defosu olan veya kullanımdan kalkan SuCo’ları ise toplayıp farklı projelerde suya erişimi olan fakat su tüketebilecek gereci olmayan ihtiyaç sahiplerine gönderiyorlar.

İlginizi Çekebilir  Geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretilen taşınabilir şarj cihazı

Suco Ekibi tüketicilere şöyle sesleniyor; “Matara kullanmak atığı azaltmaya başlamak için en kolay ve sürdürülebilir yollardan bir tanesi. Bu yolda bir adım atmak için sağlıklı ve fonksiyonel bir alternatif sunuyoruz, günlük hayatının her anında yanında olarak seni farkında olmadan bir parçası olduğun “kullan/at” döngüsünden çekip çıkarmayı hedefliyoruz.” Ekip, bireysel iletişim ve farkındalık çalışmalarına ek olarak; “Doğaya Saygı Projesi” ile kurumsal firmaların tek kullanımlık plastik atığı azaltma ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda, markalara özel projeler de geliştiriyor.

Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Çevreye Sundukları Katkılar

Kalplerinin bir köşesinde hep Afrika ve çocukların olduğunu vurgulayan ekip, Sezi Kalkavan ile tanıştıktan sonra, 2016 yılında ilk SuCo’larını Afrika’daki Ghana Senya Beraku Yetimhanesi‘ne gönderdiler. 2016 senesinden itibaren her sene Afrika’da daha fazla çocuğun ve yetişkinin temiz suya erişimi olması, en azından su içebilecek bir matarası olması hedefiyle ürünlerinden göndermeye devam ediyorlar. 2019’da Afrika’da bir su kuyularının olması, çok daha fazla insana, çocuğa ulaşmak için de çalışmalara başladılar.

Diğer yandan Özlem Süer’in The Water Manifesto Defilesi ile eş zamanlı satışa çıkan 600 ml Aquatic SuCo‘nun gelirini; Tanzanya’da temiz suya ulaşmak için her gün en az 3 saat, kilometrelerce yürümesi gereken kadınların yaşadığı köylerden bir tanesinin temiz suya erişimini sağlamak adına Akıllı Köy Projesi‘ne bağışladılar.

Idea Universal ve Şimdi Derneği‘nin katkısı ile 2 km’lik bir alandaki SuCo kuyusu sayesinde, 10 – 12 evin temiz suya erişimi  ve kırsal kalkınmanın desteklenmesine katkıda bulundular.