İngiltere merkezli bir girişim olarak radarımıza takılan Project Blu, plastik şişeleri hayvan dostlarımız için yardımcı bir ürüne çeviriyor.

Geri dönüştürülmüş ürünlerin her geçen gün daha fazla endüstride kendisin yer bulduğu günümüzde, evcil hayvanların dünyası da bundan nasibini alıyor. Sürdürülebilir hayvan yatakları projeleriyle gündem gelen markalar, çevreye olan etkinin minimuma çekilmesini amaçlıyor. İngiltere merkezli olarak harekete geçirilen Project Blu da aynı amaçla yola çıkıyor. Plastik, tekstil ürünleri ve deri gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden sürdürülebilir evcil hayvan ürünleriyle piyasaya çıkan girişimin her ürününde 1 ile 300 arasında plastik şişe kullanıldığını görüyoruz. Ekibin süreci ortaklaşa yürüttüğü partneriyse Plastik Banka‘sı.

1/4

Project Blu ekibi geri dönüşüm kadar karbon nötr yönüyle de öne çıkıyor

Geri dönüşüm sürecinin önemli materyali plastik, Project Blu ürünleri için de benzer aşamalardan geçerek yeni bir ürün için hammadde haline getirildiğini görüyoruz. Hammaddenin elde edilmesinden son kullanıcıya ulaşacak ürünün üretim sürecinin hiçbir aşamasında zararlı kimyasallara yer vermeyen ekip piyasadaki evcil hayvan ürünü imalat sürecinden de daha az su kullanıldığının altını çiziyor.

Project Blu Kurucusu Geryn Evans; “Okyanuslarımızdan her yıl 12,7 milyon tona kadar plastik çıkıyor. Bu soruna evcil hayvan ürünleri üreterek bir çözüm ortağı olmak istiyoruz.”

Kurulan ekosistemin karbon nötr olması da işin en baştan sonra ne denli kapsamlı düşünüldüğünün göstergesi aslında. Project Blu ekibi bu kriteri sağlamak ve nakliyattan kaynaklanan karbon emisyonlarına karşılık Afrika’da bir ağaç dikme organizasyonu ile birlikte çalışıyor. Ürünleri için kullanılan malzemenin çoğunu, Hindistan başta olmak üzere plastik kirliliğinin en yüksek olduğu farklı ülkelerden elde edildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Yatak, tasma ve oyuncak gibi geniş bir yelpazesiyle çözümler sunan girişimin ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.