Koronavirüs salgının karşımıza çıkarttığı ilgi çekici projelerden birisi olan Pura-Case, meraklılarının ilgisini çekecek.

Koronavirüs salgınıyla birlikte normalden kat ve kat özenle yaptığımız temizlik ve sterilizasyon adımları, beraberinde ilgi çekici ürünleri de karşımıza çıkarttı. Kapı kollarına dokunmamamızı sağlayan aparatlar ve akıllı telefonları sterilize eden kablosuz şarj standı gibi örnekler, “Ters” takipçilerinin çok da yabancı olmadığı örnekler olarak karşımızda duruyor. Pura-Case adıyla radarımıza takılan bu ürün de salgında dikkatleri üzerine çekecek işlevsel bir proje olarak değerlendirilebilir. Şimdilik bir prototip olarak tanıtılan ve mini gardırop olarak nitelendirebileceğimiz ürün kullanıcıların giysilerini ozon teknolojisiyle bakteri ve virüslerden arındırma özelliğiyle fark yaratıyor.

1/5

Pura-Case seri üretim için yeşil ışık aldı

Pura-Case’in, aktivist kimliğiye de bilinen İtalyan tasarımcı Carlo Ratti tarafından henüz girişim niteliğinde olan Scribit için geliştirildiğini görüyoruz. Oldukça portatif bir yapı üzerine inşa edilen ürünün içerisine aynı anda dört adet giysi asmak mümkün. Virüs ve bakterilerin giysiler üzerinde uzun süre hayatta kalabildiğini bilen geliştirme ekibi, gardırobun içerisinde asılacak her türlü tekstil ürününü dezenfekte etmek için doğal oluşumlu ozon formunu kullanıyor. Bu tarz ürünlerde benzer işlemler için sektörde yaygın olarak yer verildiğine de vurgu yapılan ozon, sterilizasyon ile birlikte gereksiz yıkama ve su tüketiminin de önüne geçiyor.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs Etkisi; Londra Moda Haftası dijitale evriliyor

Pura-Case’in kullanımı da oldukça kolay olarak tasarlanmış. Herhangi bir ev ortamında kurulabilecek olan ürün kendi içerisindeki bataryalardan güç alarak yaklaşık bir saat içerisinde tüm işlemini tamamlıyor. Temizleme döngüsü tamamlandığında ise ozon doğal bir tepkimeyle oksijene indirgeniyor. Tüm bu süreç LED aydınlatmalı üst panelden veya geliştirilen mobil uygulama aracılığıyla uzaktan kontrol edilebiliyor. Pura-case, şu anda hastanelerde kullanılan büyük boyutlu cihazlara alternatif olarak gösteriliyor. Projenin önümüzdeki süreçte satışa hazır şekilde tekrar karşımıza çıkmasını bekliyoruz.