Range Rover Evoque Hybrid ve Land Rover Discovery Hybrid ile ailenin iki kompakt üyesine gelen elektrik desteği, önemli avantajlara sahip.

Elektrikleşme sürecini ailenin büyük üyelerinden başlatan Land Rover, kullanıcılara daha çevreci ve ekonomik bir sürüş deneyimininin kapılarını aralıyor. 2019 yılı içerisinde oluşturulmaya başlanan bu zemine şimdi ise katları çıkma vakti. Kısa süre önce sanal bir lansman ile tanıtımı gerçekleştirilen Range Rover Evoque Hybrid ve Land Rover Discovery Hybrid, kompakt motor seçenekleri sayesinde özellikle Türkiye’deki kullanıcılar için önemli bir vergi avantajını da beraberinde getirecek.

1/5

Range Rover Evoque Hybrid ve Land Rover Discovery Hybrid hakkında bilmeniz gerekenler

Araçların teknik verilerinden önce dilerseniz ilk olarak ekonomik ve çevreci yanlarını birer cümle ile özetleyelim. Marka tarafından paylaşılan verilere göre şehir içi kullanımda ortalama tüketim 100 kilometre için 1,4 litre gibi komik bir düzeyde. Elbette burada elektrikli sürüş de hesaba katılarak bu rakam ortaya çıkarılıyor. Karbon salınım değerleri de bir o kadar umut vadedici. Evoque Hybrid kilometrede 32 gramlık karbon salınımı gerçekleştirirken Discovery Hybrid cephesinde bu rakam 36 gram olarak karşımıza çıkıyor.

1/5

Land Rover ekibi her iki modelde de motor olarak 1,5 litrelik üç silindirli benzinli motoru standart olarak sunmayı tercih ediyor. Tek başına 200 PS güç üreten bu motora yaklaşık 110 PS ile elektrik motoru destek veriyor. Bu motorların bir araya gelmesiyse ise toplamda 306 PS güç ve 540 Nm torka değerleri ortaya çıkıyor. Burada son olarak performans verilerine baktığımızda Evoque’un 0’dan 100’e hızlanması 6,4 saniyede, Discovery Sport’un 6,6 saniyede eriştiğini görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  "Dünyanın ilk çift yönlü elektrikli otomobil ev şarjı"; Wallbox Quasar

Modellerin her ikisinde de saf elektrik sürüşüne olanak tanıyan mod yer alıyor. Kullanıcılar bu modda bataryalarını şarj etmeden 66 kilometreye kadar menzil kat edebilecek. Altyapıda da hızlı şarj desteği standart geliyor. 30 dakikada yüzde 80 doluluğa erişebilen modeller, standart bir kaynak üzerinden ise 6 saat 42 dakikada tamamen dolu hale gelebilecek. İngiltere’de sipariş süreçleri de başlayan modellerin Türkiye’de nasıl bir kitleye yakalayacağı merak konusu.