Her geçen yıl satış adetlerindeki payı büyüyen Renault elektrikli otomobil ailesi, geride bıraktığımız 2019’da da rekor seviyeye ulaştı.

Dünyanın en önemli üreticilerinin ilk elektrikli modelleriyle karşımıza çıktığı 2019 yılı oldukça hareketli geçti. Kendinden sonra gelecekler için mesaj niteliği taşıyan dönemde, kullanıcıların ilgisiyle doğru orantılı olarak satış adetleri de yükseldi. Tesla’nın Ford’u geride bırakarak Amerika’nın en değerli markası olduğu sürecin önemli isimlerinden birisi de Renault. Kısa süre önce yeni ZOE’nin de tanımını gerçekleştiren Fransız üretici, resmi kaynakları üzerinden 2019 yılını değerlendiren bir rapor yayınladı.

1/2

Renault elektrikli otomobil ailesinin detaylı satış rakamları

Küresel bazda verileri içeren bu rapora baktığımızda Renault’nun tüm dünyada toplam 62.447 adetlik elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu rakamı daha anlamlı hale getirmek içinse 2018’e bakmak yeterli. Markanın 2018 verilerinde 49.300 adet tam elektrikli araç satışı, 2017’deki 36.300 adet için de önemli bir büyüme olarak değerlendirilmişti. Bu da son üç yıllık periyottaki kademeli büyümeyi net şekilde ortaya koyuyor.

Renault’nun bu alandaki yükselişindeki aslan payı Zoe’ye ait. Geçtiğimiz yıl 48.268 adet sattığı açıklanan Zoe’yi, ticari araç sınıfında markayı temsil eden Kangoo Z.E 10.349 adetle takip ediyor. Master modelinin elektrikli versiyonu ise 296 adetlik satışla genel tabloya etki ediyor. 2020 ile birlikte hibrit Clio’yu kullanıcılarla buluştan markanın, dolaylı da olsa elektrik gücüyle yola devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu yıl Megane’ın da hibrit versiyonuyla karşımıza çıkacağı bir yıl olacak.