Yeni yılın en akılda kalıcı konseptlerinden birisi olarak karşımıza çıkan Renault Morphoz, markasının geleceğinden heyecan verici detaylar getiriyor.

Elektrikli otomobil geleceği üzerine dikkat çekme konusunda başarılı isimlerden birisi olan Renault, bunu birbirinden etkileyici konseptlerle hayata geçiriyor. Son 5 yıllık süreçte tanıtımını gerçekleştirdiği birçok konsept projeden tasarım ödülü almayı başaran Fransa merkezli üretici yine bu ödüllere aday bir projeyle karşımızda. Renault Morphoz adıyla tanıtımı gerçekleştirilen otomobil iddialı tasarım çizgilerinin yanında teknolojileriyle de fark yaratmayı başarıyor. Özellikle şekilde değiştirme özelliği olarak lanse edilen dinamikler, markanın gelecekteki sürüş deneyimi konusundaki projeleri arasında kayda değer oranda beğeni kazanacak gibi.

1/4

Renault Morphoz hakkında öne çıkanlar

Üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisi baz alınarak geliştirilen otomobil, kullanıcıların ruh hallerine göre farklı bir yaşam alanı sunabilme gibi dikkat çekici özelliği var. Geçtiğimiz süreçteki bazı projelerde de gördüğümüz bu yapı, seçilen sürüş modlarına göre ambiyans ışıkları, müzik seçeneği ve klima sistemi gibi noktalara nüfuz ederek çok yönlü bir mod değişiminin kokpite taşınmasına olanak tanıyor. Dış bölümde kullanılan metalik renk ve markanın rengini temsil eden sarının, kendinen emin karaktere güzel bir destek verdiğini söyleyebiliriz. Kokpit bölümündeki fütüristik direksiyon simidinin yanında konumlanan multimedya ekranın 10,2 inç ebatında olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

1/7
İlginizi Çekebilir  Çin hükümetinden değiştirilebilir bataryalı elektrikli otomobil hamlesi

Ebatsal olarak baktığımızda karşımıza 4,4 metre uzunluğunda bir SUV modeli olarak çıkan Morphoz,’da 2,93 metrelik de aks mesafesi tercih edilmiş. İki tekerlek arasındaki bu geniş mesafe, batarya konusundaki değerlerin yüksek tutulmasına olanak tanıyor ki bu da 90 kWh’lık paket üzerinden 700 kilometreye kadar uzanan bir sürüş menzili sağlıyor. Marka mühendislerinin batarya kullanımını en iyilemek adına yapay zeka teknolojisinden fayalanıyor olması da dikkat çeken detaylar arasında. Morphoz’un önümüzdeki sürçte nasıl bir şekillenmeye temel olacağını hep birlikte göreceğiz.

Video