Cenevre Otomobil Fuarı’nda meraklılarının karşısına çıkacak olan yeni Renault Twingo Z.E., temel ihtiyaçların hepsini karşılayabilecek niteliklerde.

Clio, Megane ve Captur’un yeni versiyonları üzerinden ürün gamındaki elektrik çeşitliliğinde net bir şekillenme yapan Renault’da hamleler devam ediyor. Önümüzdeki ay içerisinde kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı‘nın önemli katılımcılarından olacak Fransız üretici bugün itibarıyla podyuma Renault Twingo Z.E. ismini de ekledi. Mini sınıfında yer alan ve Volkswagen Up, Ford Ka ve Skoda Citigo gibi isimlerle mücadele veren Twingo yeni model yılıyla elektrik gücünü de beraberinde getiriyor. Makyajlı versiyonu 2019 içerisinde tanıtılan ailenin seçenekleri arasında eklenen Renault Twingo Z.E. teknik özellikleriyle şehir içi kullanım odaklı ihtiyaçları sorunsuz şekilde karşılayabilecek.

1/6

Yeni Renault Twingo Z.E. hakkında bilmeniz gereken rakamsal veriler

Twingo üzerinde bir adet elektrik motoruyla gelen bir elektrikli otomobil. 81 beygir güç ve 160 Nm tork üreten ünite ile kullanıcılar, maksimumda 135 km/s hıza çıkabiliyor. İlk başta da dediğimiz gibi aracın içerisine bulunduğu sınıf gereği performansını da aynı ölçüde beklemek gerekiyor. Nitekim Renault 0’dan 50’e hızlanma konusunda 4 saniye, 0’dan 100’e içinse 12,6 saniye gibi bir süreler veriyor bize. “Buradaki kısımlar nispeten tatminkar, sen bataryadan haber ver!” diyenler için Twingo Z.E.’nin 250 kilometre şehir içi kullanım menzili vadettiğini ilk adımda söyleyelim. Avrupa’da günlük şehir içi kat edilen mesafenin ortalamada 30 kilometre olduğunu düşündüğümüzde, bu değer çok daha anlamlı bir hal alıyor.

1/6

22 kWh‘lık bir batarya paketiyle gelen otomobili şarj etmek ise kaynağına göre çok ciddi farklara sahne Örneğin giriş seviyesinde yer alan 2,3 kW’lık bir kaynak otomobili 13,5 saatte tamamen dolu hale getirebiliyor. Eğer bu güç aktarım niteliği 3,7 kW olursa bu bu değer 8 saate, 7,4 kW olursa 4 saate kadar düşebiliyor. Doğrudan hızlı şarj olarak nitelendirebileceğimiz 11 ve 22 kW’lık üniteler ise batarya seviyesini 0’dan 80’e en iyi derecede 63 dakikada getirebiliyor.

 

İlginizi Çekebilir  2019'da rekor kırıldı; Renault elektrikli otomobil satış raporunu açıkladı

Otomobilin tasarım noktaları da bizce içerisinde bulunduğu sınıfın minimal güzelliklerini güzel yansıtıyor. Saklı arka kapı kolu ve gövde renginden farklı arka yapı bunun güzel örneklerinden. Kokpitte de oldukça zengin renk kombinasyonuyla satın alınabilecek olan otomobilde 7 inçlik bilgi-eğlence ekranı ve 210 litrelik bagaj hacmi sunulduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Twingo Z.E.’nin satış ve fiyat planlamasını önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.