Pazar payını artırma noktasında tekrar bir şansı beraberinde getirecek olan Renault Twingo Z.E. için Türkiye ihtimallerini de konuşmak mümkün.

2019 elektrikli otomobil satışlarıyla kendi rekorunu kıran Renault, elini güçlendirme konusunda önemli bir adım daha atıyor. Son üç yıllık periyotta adet bazında lineer bir ivmelenme yakalayan Fransız üretici, Türkiye’de de özel bir hayran kitlesi olan süper minisini Avrupa pazarına yayacağını açıkladı. Her ne kadar uzun zamandır bizim ülkemizden uzak olsa da popülerliğinden çok bir şey kaybetmeyen Renault Twingo için Z.E. rozeti üzerinden tekrar bir yol açıldı. 2020’nin ikinci yarısıyla birlikte kademeli olarak satış süreci başlayacağı duyurulan model için şimdiden büyük bir beklenti oluşmuş durumda.

1/2

Renault Twingo Z.E. hakkında masada görünenler

Renault’nun merkez pazar olarak İngiltere’yi belirlemesine karşın son yıllarda pazar payında ciddi bir kayıp yaşaması, Twingo’yu tekrar daha geniş çapta sunma fikrine itmiş durumda. Nitekim bu noktada süper mini sınıfı için de elektrik gücü yeni bir şans olarak görülebilir. Resmi kaynaklar şimdilik elektrikli Twingo’nun teknik özellikleri konusunda net detaylar vermiyor. Lakin bu durum Smart EQ altyapısı üzerine geliştirilecek olan modelle ilgili beklentilerimizin şekillenmesine engel değil elbette.

1/2

Eğer beklentiler doğru çıkar ise bizi yaklaşık 85 beygir güce sahip bir versiyon bekliyor olacak. Tek elektrik motoru ve 17,6 kWh’lik batarya paketinin kombine edildiği formülde, Twingo Z.E’nin 0’dan 100’e hızlanmasını 12 saniye civarında bekleyebiliriz. Maksimumda 130 km/s’lik hız ve 150 kilometrelik menzil değeri de yine bu çerçevede sizlerle paylaşabileceğimiz rakamlar arasında. Kullanıcıları nispeten tedirgin edebilecek olan bu menzil değerinin hızlı şarj desteğiyle bir nebze de olsa işlevselliği söz konusu. Smart EQ’dan bildiğimiz 22kW mimarisinin batarya doluluğunu yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine sadece 40 dakikada getirebiliyor olması bu noktada umut vadediyor. Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılması beklenen modelle ilgili gelişmeler LessTR.com’da olacak.