Volkswagen T1 için ticari araç departmanı tarafından geliştirilen elektrik dönüşüm kiti, araç sahipleri için satışta olacak.

Volkswagen T1 otomobil tarihine bıraktığı izlerle bugün bile çok ciddi kullanıcı ve hayran kitlesine sahip. Bu da onu sık sık restorasyon projelerinin merkezinde görmemize vesile oluyor. Süreç içerisinde Ters.com.tr’de de yer verdiğimiz elektrik dönüşüm kitleri de yine T1 için son dönemlerdeki popüler örnekler arasında. Geride bıraktığımız şubat ayı içerisinde bizzat Volkswagen Ticari Araçlar departmanı tarafından böyle bir projenin hazırlığıyla ilgili ilk bilgiler paylaşılmıştı. Planlama kapsamında, Almanya’da kapılarını açacak Techno Classica 2020 fuarında tanıtılması beklenen model, diğer tüm fuarların yaşadığı gibi Koronavirüs engeline takıldı. Volkswagen cephesi de bugün itibarıyla aracın tüm detaylarını resmi kaynakları üzerinden dijital olarak karşımıza çıkarıyor.

1/6

Volkswagen T1 projesi hakkında açıklanan resmi özellikler

1966 VW T1 e-Bulli olarak isimlendirilen projenin bir konsept olduğunu ve sadece tek örneğinin bulunduğunu ilk adımda belirtmekte fayda var. Bu hatırlanın ardından araçla ilgili paylaşılan rakamsal verilere göz attığımızda, içten yanmalı Boxer motorun yerini alan elektrik ünitesi karşımıza çıkıyor. 82 beygir güç ve 156 Nm tork üreten bu çevreci motor, klasik versiyonun ürettiği 43 beygir güç ve 102 Nm torkun da olukça üzerinde. Bu durum T1’in performans verilerine de olumlu yansıyor haliyle. Klasik versiyonda 105 km/s maksimum hıza çıkabilen T1, elektrik dönüşümüyle birlikte rüzgarı 130 km/s limitlerinde hissedebilecek.

1/4

 

İlginizi Çekebilir  Hedef sürdürülebilir tarım; Volkswagen ve AMO işbirliğiyle elektrikli traktör projesi

e-Bulli’nin batarya bölümünde ise bizleri 45 kWh‘lık bir paket karşılıyor. Hızlı şarj desteğini de beraberinde getiren bu paketle birlikte ara. 200 kilometreye kadar menzil kat edebilecek niteliklerde. Kullanıcılar hızlı şarj desteği üzerinden bataryalarını yüzde 0’dan yüzde 80’e sadece 40 dakikada getirebiliyor. Son olarak araçta tek kademeli bir otomatik şanzımana yer verildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Üzerinde standart olarak bağımsız süspansiyon sistemi, disk frenler, LED far grubu ve multimedya ekran gibi güncel destekleri de barındıran proje, T1 sahiplerine dönüşüm paketi olarak satışa sunulacak. Bunun içinse 64.900 euroyu gözden çıkarmak gerekiyor.