Arı popülasyonunun tehlike altına girmesi ve yerel çiftçilere desteği vurgulama amaçlı kurulan tesis, Rolls-Royce balı için bir cennet haline geldi.

Koronavirüs sebebiyle otomobil üretimi geçici olarak durduran Rolls-Royce, kendi evinde başka bir üretim hattında rekora koşuyor. Dünyanın en özel balı iddiasıyla İngiliz üreticinin ekibiyle çalışmalarını gerçekleştirdiği ürün, titizliğiyle kendisine hayran bıraktıracak gibi görünüyor. 2017 yılında kurulan Goodwood arı kovanı, her biri şirketin ısmarlama atölyesinde yapılmış, el işi, cilalı, paslanmaz çelik bir tabela taşıyan, geleneksel İngiliz yapımı, altı adet ahşap arı kovanı içeriyor. Bu kovanlardan beş tanesi, Rolls-Royce üretim ailesinin üyesi olan araçların (Phantom, Wraith, Ghost, Dawn ve Cullinan) isimlerini taşırken, altıncısı ise, ünlü maskotu “Spirit of Extacy” ismini alarak markaya saygı duruşunda bulunuyor.

“Rolls-Royce balı” üretimde artık adından söz ettirecek hale geldi

Üretimin üçüncü yılında, şirketin arı kovanında kendisini çalışmaya adamış 250.000 arı, bal için belirlenen 2020 hacim hedeflerinin üzerine çıkmayı başarmış görünüyor. Arılar bu dönemde kış mevsiminin getirdiği güç sayesinde, kovanlarından çıkarak 42 hektarlık şirket arazisi üzerine serpilmiş yarım milyon ağacın, vahşi çiçeklerin ve 8 hektarlık üretim alanının çatısında yetişen, İngiltere’de türünün en genişi olan Sedum bitkisinin üzerinde gezinerek yiyecek arıyorlar. Bazı arılar ise 12 hektarlık Batı Sussex kırsalındaki Güney Downs Milli Parkı’nın ihtişamlığı arasında yer alan Goodwood arazisinde talim yapıyor.

Her yılın sonunda, bölgedeki yerel uzman arıcılar tarafından titizlikle işlenen bal, motorlu araçlarını ısmarlamak için şirketin atölye süitine gelen müşterileri de dahil olmak üzere, markanın bütün misafirlerine servis ediliyor.

İlginizi Çekebilir  "Çevreye duyarlı pirinç" için en az onun kadar özel sürdürülebilir kutu tasarımı

Arı kovanı projesi, Rolls-Royce’un, İngiltere’deki bal arısı nüfusunun karşı karşıya olduğu gerçek ve mevcut tehdide verdiği bir tepki olarak nitelendiriliyor. Bal arıları, Rolls-Royce’un evinin etrafındaki yerel tarım ekonomisi için çok önemli olan meyve ve sebze bitkileri de dahil olmak üzere çok sayıda ağaç ve bitki türünün başlıca polen taşıyor. Bununla birlikte, öncelikle habitat kaybından kaynaklanan uygun beslenme alanı sıkıntısı, son yıllarda arıların sayılarını büyük ve artan bir baskı altına almış durumda.

İlginizi Çekebilir  Dondurulmuş gıdanın bozulma durumunu gösteren "akıllı" etiket

Kovanının oluşturulması, bu kritik sorunu çözmek için, South Downs ulusal parkında başlayan bu yeni bir güven kampanyasına erken bir destek. Bu kampanya, çiftçileri ve toprak sahiplerininde desteğiyle, habitat alanlarını birbirine bağlamak, arıların ve diğer tozlayıcı türlerin gelişmesine yardımcı olmak için, çiçek açısından zengin yeni ‘koridorlar’ oluşturmayı hedefliyor.