Beraberinde tartışmaları da getiren Roma dizel otomobil yasağı, belediyenin aldığı karar ile şimdilik belirli bir çerçevede uygulanacak.

Küresel ısınmanın otomobil dünyasına olan elektrik etkisi, dünyanın en önemli şehirlerinin politikalarına da net şekilde nüfuz ediyor. Son birkaç yıl içerisinde İspanya, İtalya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin yerel belediyeleri, kademeli olarak uygulanmak üzere benzinli otomobillerin yasaklanması yönünde görüş birliğiyle karşımıza çıktı. İlk adımda dizeli kapsayan bu yasakların ileriki vadede benzinli otomobiller için de kaçınılmaz olacak. Süreç içerisinde bu kararları ile öne çıkan Roma Belediyesi, artan hava kirliliğinin önüne geçmek adına bu haftadan itibaren geçerli olmak üzere dizel yasağını devreye soktu.

Roma dizel otomobil yasağı ilk olarak belirli saatleri kapsıyor

Belediye meclisi tarafından duyurulan kararın detaylarına baktığımızda yasağın ilk olarak günün belirli saatlerini kapsayacağını görüyoruz. Trafiğin yoğun saatleri kapsayan bu zaman diliminde binek modellerin yanında kamyonetler de kontak açamayacak. Kaynaklara baktığımızda Milan, Torino, Floransa, Piacenza, Parma, Reggio Emilia ve Modena gibi diğer şehirlerinde de kirlilik seviyeleri alarm veren İtalya, metreküp başına 50 mikrogramlık ince partikül kirliliği sınıra sahip. Raporlar ise Roma’nın bazı bölgelerinde hava kalitesinin bu sınırları aşarak doğrudan sağlık sorunlarına sebep olacak seviyeye geldiğini gösteriyor.