Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, geçtiğimiz günlerde gözlem yapmak amaçlı İstanbul Boğazı’na dalışlar gerçekleştirerek kirliliğe dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği tarafından “Sudaki Yaşam Savunucusu” seçilen Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, İstanbul Boğazı’na dalış gerçekçleştirdi. Encümen dalışı sırasında plastik atık kirliliğine dikkat çekti. Atıkların arttığını söyleyen Ercümen; “Ülkenin ve bence dünyanın en güzel yerlerinden birisi, plastik atıklarla boğulmak üzere.” dedi.

1/8

Şahika Ercümen Boğazdaki kirliliği gözler önüne serdi

Ercümen, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinin desteğiyle İstanbul Boğazı’ndaki yaşamı ve kirliliği gözlemlemek amacıyla ilk dalışını gerçekleştirdi. Yıllardır yaşam alanının denizler olduğunu ve balıkların her yıl biraz daha azaldığını söyleyen Ercümen; “Son yıllarda balıklardan daha çok plastiklerin arasında yüzüyorum. Bunu her dalışımda çok rahatlıkla söyleyebilirim. Bazı deniz canlılarımızı örneğin Akdeniz’de yoğun olan Caretta Caretta gibi deniz kaplumbağalarını, çoğu zaman boynuna plastik poşet veya ağ takılmış şekilde yardıma muhtaç halde buluyoruz. Bir çoğunun yaşamını kaybettiğini gözlemliyoruz. Benim gözlemlerim maalesef çok kötü. Koronavirüs döneminde atık eldiven ve maskelerin sayısı çok arttı. Bunlar yağmurlar ve rüzgarlar yoluyla denizlere de çok fazla ulaşmış. Öncelikle bunların dışarıda olması, doğru şekilde izole edilmeden atılması virüsün yayılması için de çok büyük risk taşıyor.
Bunun dışında halihazırda olan plastik atık sorunumuza bir yenisi daha eklendi. Çünkü şu anda geri dönüştürülemeyen maske, eldiven ve hatta el dezenfektanı şişelerinin denizlerde olduğunu gözlemliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bunların bertaraf edilebileceği konteynerler koyuyor belli bölgelere. Biz de BM Kalkınma Programı olarak bu projelerle iş birliği içindeyiz. Hepimizin yapması gereken de bu atıkların doğru şekilde bu konteynerlere ulaştırılabilmesi. Böylece hem kendimiz virüsten korunacağız hem de gezegenimizin, denizlerimizin sağlığını koruyabileceğiz.”

İlginizi Çekebilir  İstanbul Küçükçekmece Gölü'nde kitlesel balık ölümleri

Sudaki yaşam savunucusu Şahika Ercümen, her yıl 8 milyon ton atığın denizlere karıştığını, bunların bir müddet sonra mikro plastiklere dönüştüğünü ve sudan temizlenemediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu; “Bu noktada benim yapacağım dalışlarla denizleri tek başıma temizlemem mümkün değil. Hatta bizim gördüğümüz atıkların yüzde 15’i sadece deniz yüzeyinde, yüzde 85’i orta suda ve derin suda. Bunları dipten almamız da mümkün değil. Bizim yapmaya çalıştığımız görebildiklerimize müdahale edebilmek ama her şeyden önce suyun üzerine çıkararak farkındalık oluşturmak. Çünkü bu sadece gezegenimizi değil her birimizin soluduğu havayı bile etkiliyor.”

İlginizi Çekebilir  Antarktika bölgesinde bu kez plastik kirliliği alarmı

Ercümen, gerçekleştirdiği dalışın bir kısmında gaz maskesi ile suyun altından hava kirliliğine de dikkat çekti.
İlk dalışını Kız Kulesi çevresinde, ikinci dalışını Ahırkapı Feneri açıklarında, üçüncü dalışını ise Ortaköy Camisi önünde yapan Ercümen, dalışlarında birçok atık madde topladı. BM Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği iş birliğiyle hazırladığı çocuk kitabının bu ay sonunda çıkacağını söyleyen Ercümen; “İlk projemiz İstanbul Boğazı’nı temizlemek ve atıklardan arındırmak. Bu tabii eğitimle başlıyor, çocuklarımızdan itibaren bu eğitime başlamalıyız. Ben de suyun altında gözlemlediklerimi bir çocuk kitabı haline getirdim bir macera hikayesiyle. Deniz canlılarını ve denizlerimizi korumayla ilgili. Kitabımız bu ay sonunda çıkacak.” dedi