Yeşil severlerin ilgisini oldukça çekeceğe benzeyen saksı tasarımı; bitkilerinizi toprağa ihtiyaç duymadan yetiştirebilmenizi vaad ediyor.

Topraksız bitki yetiştirme, yeni bilinen bir yöntem olmamakla beraber, ‘toprak olmadan bitkinin büyümesini teşvik etme’ anlamına geliyor. İç mekanlarda, çöllerde hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bile her yerde bitki yetiştirebilmek için sadece besin açısından zengin su kullanmak çözüm olabiliyor. Bununla birlikte, çoğunlukla biraz karmaşık ve cihaz yoğun bir uygulama olduğundan, gerekli olmadıkça tercih edilmesi pratik bir yöntem değildi. Radarımıza takılan saksı tasarımı; ellerinizi toprak, kompost ve çeşitli karışımlarla kirletmeden bitkilerinizi büyütmenizi vaat ediyor.

1/7

İşte Tasarımıyla Dikkat Çeken Saksı Terraplanter Hakkında Detaylar

Terraplanter, çeşitli bitkilerin sadece su kullanarak dokulu yüzeyinde dikey olarak büyümesine izin veriyor. Yenilikçi tasarımı, bitkilerin topraksız büyümesi için tam olarak gereken koşulları sağlarken, gözenekli kil yapısı, bitkilerin asla su altında kalmamasını da sağlıyor.

Şimdilerde türünün tek örneği olan Terraplanter, hidroponikleri kolay ve erişilebilir kılmak isteyen endüstriyel bir tasarımcı ve botanikçi olan Eran Zarhi tarafından geliştirildi. Ters çevrilmiş bir konik formata sahip ve bitki dış yüzeyin dokulu dikey duvarlarında büyürken suyu içeride depoluyor. Ancak kendisi sadece bir saksı değil. Aslında Terraplanter’in dokulu tasarımının; aynı saksıda, neredeyse yüzlerce minik bitki yetiştirmenize izin veren 1400 adet minik delikler kümesinden oluştuğunu görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  Bitki saplarından imal edilen sürdürülebilir pipet ile tanışın

Terraplanter’ın dış duvarlarındaki ters tırtıklı doku, çok önemli çifte amaca sahip. Her birini minyatür bir saksı olarak düşünün. Çimlenme aşamasında tohumları tutuyorlar ve bitki tamamen büyüdüğünde köklerin bağlanması için dokulu duvarlar olarak yükseliyorlar. Bu hücreler, saksının içinden suyu çekiyor, onları dışarıdaki bitkiye yeterli miktarda ulaştırıyor ve böylece bitkiniz her zaman tam olarak ihtiyaç duyduğu miktarda suyu alıyor. Bu fonksiyon sayesinde sadece toprak, havalandırma veya gübreleme konusunda değil, aynı zamanda bitkinizi sulamak için de endişelenmenize gerek kalmıyor. Terraplanter’ın iç rezervuarını yeterli suyla doldurduğunuzda, gözenekli pişmiş toprak yüzeyi her bitkiye ayrı ayrı ve etkili bir şekilde su dağıtma işini yapıyor.

1/8

Terraplanter’da bitkiler oldukça kolay büyüyor. Doğru toprak türü veya doğru tohum aralığı gibi önemsiz şeyler veya tohumun toprakta ne kadar derin olması gerektiğinden endişe etmek yerine; sadece tohumun, sporun veya bitkinin dış duvarıyla temas halinde olduğundan emin olmanız yeterli oluyor. Sporları saksının dış yüzeyine elinizle sürtmenin, dokulu hücrelerine tohum koymanın, hatta mevcut bir bitkinin köklerini bir lastik bantla sarmanın yeterli olduğunu görüyoruz. Yapıştırdığınız bitkinin kökleri Terraplanter’ın parametrik olarak tasarlanan dokulu dış duvarına yapıştığında, hazır olduğu anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir  Dünyada ender görülen bitki türleri Tuz Gölü'nde keşfedildi

Yapmanız gereken tek şey; rezervuarın her zaman suyla dolu olduğundan ve yeterli ışık aldığı bir yerde tutulduğundan emin olmak. Terraplanter, eğrelti otlarından orkide, begonya, etçil bitki ve yosuna kadar çeşitli küçük bitkiler yetiştirmenize imkan tanıyor. Aynı saksı, sadece büyüyen bitkiyi duvarından soyup temizleyerek ve yeni bir tohum ekleyerek birden fazla kez kullanılabilecek biçimde tasarlandı. Terraplanter’ı chia veya keten gibi yenilebilir tohumları filizlendirmek için veya daha büyük bitkilerinizi toprakla geleneksel bir saksıya aktarmadan önce filizlenmesine yardımcı olmak için bir ‘güçlendirici‘ saksı olarak da kullanabiliyorsunuz.

Video