Salda Gölü ve çevresinde tahribata ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından beklenen açıklama geldi.

Dün Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelendirilen Salda Gölü inşaat çalışmaları ile gündeme gelmişti. Bunun öncesinde kısa bir süre önce Koronavirüs sebebiyle gölün kapatıldığı da duyrulmuştu. Ancak Yerel gazeteci Serkan Şimşek tarafından Salda Gölü çevresindeki tahribatın gündeme getirilmesiyle kısa sürede sosyal medyada paylaşımlar yapıldı. Çok fazla olumsuz tepki almasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından kamuoyuna açıklama yapıldı.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs; kullanılmış maskelerin tekrar kullanımını mümkün kılan yöntem

Salda Gölü ile ilgili açıklamanın ayrıntıları

“Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaşımlar yapılmaktadır. Paylaşımlarda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır. Bu görüntüler Kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir. Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet göstermemiştir. Yüklenici firmaya kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir.

Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır. Bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağını, çalışmalarımızı çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürüteceğimizi saygıyla bildiririz.”