İtalyan bir mimar tarafından geliştirilen konsept proje, yıkılması gündemde olan San Siro Stadyumu’nu, Koronavirüs kurbanlarının anılarıyla adeta baştan yaratıyor.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasına rağmen özellikle Avrupa ve Amerika’da çok ciddi can kayıplarına sebep olan Koronavirüs salgını, bugün hala etkilerini göstermeye devam ediyor. Birçok yerde ikinci dalganın oluşmaması adına tedbirlerin devam ettiğine şahit oluyoruz. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa merkezli olarak salgının en çok vurduğu yerlerin başında da İtalya geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün zaman zaman “merkez üs” olarak nitelendirdiği İtalya’da, yaklaşık 35.000 kişi hayatını kaybetti. Milano kenti de ülke içerisindeki tehlikenin ana merkez üslerinden biri oldu. Tarihte yerini alan bu büyük salgın için harekete geçen İtalyan mimar Angelo Renna, efsanevi San Siro Stadyumu’nu, COVID-19 kurbanları için bir anma mekanına dönüştürme projesiyle radarımıza takıldı.

1/4

Projeyle San Siro Stadyumu çok daha anlamlı bir hal alıyor

Renna’nın proje detaylarından evvel, San Siro’nun son birkaç yılda içerisinde bulunduğu durumu da aydınlatmak gerekiyor. 1926’da inşa edilen, Inter ve Milan tarafından ortaklaşa kullanılan bu futbol mabedi, 100 yılı aşkın süredir ayakta duruyor. 85.000’e yakın seyirci kapasitesi bulunan tesisin sadece futbol için özel olarak tasarlanmasını da onu ayrı bir noktada konumlandırıyor. Süreç içerisinde genişletme ve modernizasyon çalışmalarıyla günümüze kadar uzanan stadyum içinse geçtiğimiz yıl pek çok kişi için tartışmalı bir karar alındı. Milan ve Inter tarafından ortaklaşa alınan bu karar kapsamında stadyumun yıkılması ve yerine yeni bir tesisin yapılması isteniyor. Nitekim kısa süre önce de resmi makamlardan stadın bir tarihi eser olarak değerlendirilmediği ve yıkımında bir kusur görüşmediği gibi maddeleri içeren karar da duyuruldu.

İlginizi Çekebilir  Tüm dünya yeşil; Koronavirüs sonrası döneme eleştirel yaklaşan proje

Günümüz itibarıyla stadyumunu yıkma planları devam ederken Angelo Renna’nın bu projesi hem stadyumun mirası hem de hayatını kaybedenlerin anısı için kurtarıcı bir potansiyel taşıyor. Proje kapsamında ilk dikkat çeken mevcut tavanın, güneş ışığı ve yağmur gibi doğal etmenlerin ağaçlara erişebilmesi adına yıkılması. Bununla birlikte mevcut tribünleri birer “yeşil teraslara” dönüştüren Renna, İtalyan selvisi olarak bilinen tüm ağaçları koltukların yerine dikmeyi öneriyor. Bu ağacın ölümden sonra yaşamın bir sembolü olarak mezarlıklar ve kutsal alanlarda kullanıldığı da açıklamalar arasında dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir enerji ve yaşamın kaynağı olacak fütüristik proje

Angelo Renna’nın projesi sadece tribünlerin ağaca dönüştürülmesiyle de sınırlı değil. Proje kapsamında bir müze, bir araştırma merkezi, öğrenciler ve araştırmacılar için atölyeler ve yağmur suyu toplama sistemi gibi parçalar da San Siro’yu adeta kendi içerisinde bir yaşam alanına dönüştürecek. Projenin İtalya içerisinde ne denli dikkate alınacağı tartışmalı olsa da, hayata geçirilmesinin hem futbol tutkunları hem de salgında hayatını kaybedenlerin yakınları için büyük bir anlam taşıyacağına hiç şüphe yok.