Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik parçalarını bir araya getiren bilimsel çalışma; kullanılmayan yumurta ile tazeliğin yakalanabildiğini ortaya koydu.

Sürdürülebilirliğin temel ilkelerinden birisi de elimizde var olan her türlü malzemeyi maksimum verimlilikte kullanabilmek. Özellikle bu bir yiyecek ve içecek ise, malzemenin verimli kullanımı hayati önem arz ediyor. Mutfakta daha çevreci bir yaklaşım için çalışmalar gerçekleştirilen bilim insanları da farklı yöntemleri bir araya getirerek ilgi çekici çalışmalara imza atıyor. Amerika’nın Teksas eyaleti sınırları içerisinde yer alan Rice Üniversitesi öğrencileri, her yıl süpermarketlerin “satışa uygun değil” olarak değerlendirdiği milyonlarca yumurtayı, yenmeden önce bozulan meyve ve sebzelerle bir araya getiriyor. Her iki problemi ortak bir çatı altında ele alan ekip, ürünleri daha uzun süre taze tutan bir kaplama oluşturmak için ticari olarak kabul görmeyen yumurtaları kullanıyor.

Vegan ve alerjisi olanlar için yumurta seçeneğine alternatif de düşünülüyor

Üniversitenin öğrenimlerini devam ettiren Seohui Jung ve Yufei Cui tarafından geliştirilen proje kapsamında meyve ve sebzelerin çevresi kalınlığı mikronla telaffuz ediklen yenilebilir bir kaplamayla bir araya getiriliyor. Bu kaplamanın yaklaşık yüzde 70’inde yumurta akı ve sarısından yapılmış bir biyopolimerden oluşuyor. Bileşen içerisinde; selüloz lifleri, zerdeçaldan elde edilen ve antimikrobik yapıya sahip kurkumin ve az miktarda gliserol gibi parçalar karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Dondurulmuş gıdanın bozulma durumunu gösteren "akıllı" etiket

Ekibin; çilek, avokado ve muz gibi meyveleri bu kaplama sıvıyla bir araya getirdikleri deneylerde çok daha uzun süre bozulmaya karşı direnç gösterdikleri ortaya çıkmış durumda. Geliştirilen kaplama sıvısının toksik olmasa da, musluk suyu kullanılarak birkaç dakika içinde üründen durulanabilir olması da altı çizilmesi gereken parçalar arasında. Bilim adamları şimdi veganlar veya alerjisi olan insanlar için yumurta içeriğini bitki kaynaklı proteinlerle değiştirmeye çalışıyor.