Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden birisi olan Shell, Almanya merkezli olarak hizmet verdiği şarj istasyonu ağını ikiye katlayacak.

Piyasadaki elektrik dönüşümüne ayak uydurma konusu son dönemlerde petrol şirketlerinin de merkezine aldığı gelişmeler arasında. Sayılarının artmasıyla birlikte hidrojen yakıtlı araçlar için de benzer gelişmeleri görmeyi beklediğimiz bu değişimi her geçen yıl daha fazla haberle gündemde görmeye başlıyoruz. BP ile birlikte elektrikli şarj istasyonu desteği konusunda adından söz ettiren Shell, geçtiğimiz günlerde Almanya merkezli operasyonlarını iki katına çıkartacağını duyurdu. Ülke genelinde halihazırda 100 adet hızlı şarj noktası bulunan şirket kısa süre içerisinde bunu 200‘e yükseltecek.

Shell elektrik yatırımlarını satın almalarla destekliyor

Kendi içerisinde yeni nesil enerji odaklı bir departman oluşturan Shell’in hamleleri sadece şarj noktasını artırmakla sınırlı değil. Geçtiğimiz yıl şarj ağı kurma konusunda faaliyetler gösteren Greenlots‘u satın alan şirket buna ek olarak güneş ve rüzgar enerjisi üzerine yoğunlaşan Fransa merkezli EOLFI‘yi de bünyesine katmıştı. Amerika merkezli şirket bir süredir Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi yerlerde geçerli olmak üzere sattığı her benzin litresinin yüzde 1’lik gelir payını karbonsuz ulaşım hedefleri için gerçekleştirilen çalışmalarını finanse etmek üzere ayırıyor. Genel olarak tabloya bakıldığında tüm bunlar güzel gelişmeler olarak görülse de, kar oranları düşünüldüğünde yatırımların az olduğunu söylemek mümkün. İngiltere’de bazı benzin istasyonlarını şarj istasyonuna dönüştürme konusunda da adımlar atmaya devam eden şirketin bu bağlamda önümüzdeki süreçte daha geniş kapsamlı yatırımların yapılmasını bekliyoruz.