Endüstriyel tasarımcılar Altino Alex ve Savin Dimov, gıda israfını önlemek için sıfır atık gıda kapsülü Bubble Food Tracker’ı tanıttı.

Gıda israfı dünyanın acil sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Çevreye duyarlı endüstriyel tasarımcılar bu sorunun bir parçası olmak ve atık yaşam tarzına yaklaştırmak adına yenilikçi ürünler tasarlıyor. Gıda kapsülü Bubble Food Tracker, mutfaktaki gıdaların israf olmasını önleyerek onları doğru zamanda tüketmemize yardımcı olacak. Ürünün felsefesinde, anlık stok takibi yaparak bize ilk olarak kontrollü bir şekilde neleri tüketmemiz gerektiği konusunda haberdar ederek düzenli tüketim alışkanlığı kazandırmak var

1/5

İlginizi Çekebilir  Fazla enerji kullanımını önlüyor; Sürdürülebilir mutfak için akıllı yemek termometresi

Sıfır atık gıda kapsülü alışverişte pratik çözümler sunuyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü‘ne göre, dünyada her yıl üretilen gıdaların yaklaşık üçte biri (yaklaşık 1,3 milyar ton)israf ediliyor. Meyve ve sebzeler, en yüksek israf oranlarına sahip listenin en başında. Birçok insan gıdaları nasıl doğru bir şekilde saklayacağını veya nasıl israf etmeden tüketeceğini bilmiyor. Bu gıda kapsülü akıllı telefonlardan kontrol edilebilme özelliği sayesinde içerisindeki gıdaları bozulmadan tüketmemize olanak tanıyor. Ayrıca alışverişe çıktığımızda halihazırda evde sahip olduğumuz ürünleri buradan takip ederek fazlasını satın almaktan kaçınmış oluyoruz. Cihaz kullanıcısının düzenli yeme alışkanlıklarını da kaydederek, evde hangi gıda ürünlerinin çoğunlukla tüketildiğini gösteriyor Böylelikle gıda alışverişlerinde daha ekonomik olmanın kapılarını aralamak demek. Şimdilik satışta olmayan ürünün kısa sürede ilgi görmesi bekliyor.