Sıfır atık gönüllüsü Hale Acun Aydın tarafından başlatılan “kahvemtermosta” hareketi dünyanın en büyük endüstrilerinden birisine çevreci bir opsiyon sunuyor.

Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya için atık kontrolü şart. Özellikle dünya nüfusu artmaya devam ederken kontrolü ve dengeyi sağlamak mühim. Küresel bazda baktığımızda ülkelerin ve şirketlerin dengeyi bulmak konusunda çözüm ürettiği anlaşmalarına karşı bireysel çözümlerimiz de büyük öneme sahip. Buna en güzel örnek hareketlerden biriyse sıfır atık. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde sıfır atık, geleceğe daha temiz ve yaşanabilir dünya yolunu bize açıyor. Bireysel çabasına tanık olduğumuz Türk İşi Minimalizm’in kurucusu Hale Acun Aydın’ın başlatmış olduğu sıfır atık hareketi olan #kahvemtermosta bu kapsamda radarımıza takılıyor. Daha azı için daha çok keşif yolunda birçok insana olduğu gibi bize de ilham kaynağı olan Hale Acun Aydın, kahve tüketen birçok insanı ve kahve satan birçok işletmeyi de bu güzel hareketin bir parçası olmaya davet ediyor.

İlginizi Çekebilir  Telveden geri dönüştürülen çevre dostu kahve fincanı

Sıfır atık fikri işletmeler tarafından benimseniyor

Gel-al kahve bardaklarını tüketmeyi reddederek bu serüvene başlayan Aydın, Türkiye’de birçok işletmeyi bu herekete katmayı başarmış durumda. Üstelikte bu hareket, kahvesini termosta almak isteyen birçok insana kahvelerini indirimli almasını da sağlıyor. Hale Acun Aydın, ilk olarak hareketi sosyal medya platformu instagram’dan paylaşım yaparak başlatıyor. Kendi blogunda yer verdiği yazısında süreci; “Kendi termosunla gidip kahve içmeyi destekleyen yerlerin bir listesini çıkarsak diyerek hikayelere eski bir fotograf koydum. Fotoğraf daha önce kendi termosumla Starbucks’a gittiğim bir gündendi. Üstüne yazdım, hadi siz de bildiğiniz termosla gidince indirim yapan yerleri yazın.Saatler geçmişti, hep bilinen Starbucks ve birkaç butik yer dışında bir öneri yoktu. Toplasan 5 mekan etmiyordu. O sırada bir termos fotoğrafı buldum ve bir çağrı yaptım.” sözleriyle ifade ediyor.


Sürece baktığımızda, bu çağrıya ilk olarak 4 cafenin geri dönüş yaptığını görüyoruz. Her ilde en az 1 destekçi mekanı hareketin parçası yapmayı amaçladığını belirten Aydın; “Eğer yakınınızda #kahvemtermosta destekçisi bir mekan yoksa siz onları bu harekete davet edip sıfır atık yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.” diyor. Şimdi ise 22 il ve birçok ilçede, çağrıya destek veren işletmelerle sıfır atık hareketi yola tam gaz devam ediyor. Hale Acun Aydın’ın kahvesini termosuyla indirimli almak isteyenler için hazırladığı işletmeler listesine buradan ulaşabilirsiniz.