Türkiye’nin en büyük çevre hareketi olan Sıfır Atık projelerine büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyeleri de katılıyor.

İklim değişikliğine karşı çok büyük bir öneme sahip Sıfır Atık, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alarak farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Daha sistemli ve bu güzel etkinin devamlılığı için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘dan açıklama geldi. Bakan Kurum, büyükşehir belediyelerinde “Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı” ile “İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı” il ve ilçe belediyelerinde ise “İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü” ile “Sıfır Atık Şube Müdürlüğü” kurulacağını belirtti.

İlginizi Çekebilir  Geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretilen taşınabilir şarj cihazı

İşte Sıfır Atık Projesine ait önemli detaylar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde başladı. 35 bin kurum ve kuruluşta hayata geçirildiğini söyleyen Bakan Kurum, üniversiteleri, sivil toplu kuruluşlarını, belediyeleri, tüm vatandaşları bir araya getirdiğini ifade etti. Bakan Kurum, “2023 yılına kadar bütün kurum binalarımız, belediyelerimiz, üniversitelerimiz, sanayilerimiz, havalimanlarımız, alışveriş merkezlerimiz ve otellerimiz, sıfır atık sistemine geçecek.” dedi. 3 yıl içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binası’ndaki bu uygulama ile kağıt, plastik ve cam atıkların da içinde bulunduğu 373 ton geri dönüştürülebilen atığı ekonomiye kazandırdıklarını belirterek devam etti;

“Sağladığımız tasarrufla 3 bin 192 ağacın kesilmesini önledik, 41 ton sera gazı salınımını engelledik. Biz, Sıfır Atık Projesi’ni sadece bir atık, çöp ve geri dönüşüm projesi olarak görmüyoruz. Atık Projemiz, çevre kirliliğinin ve küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için başlattığımız, sınırları aşan uluslar üstü bir projedir. Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu süreçte bir kez daha gördük ki çevre kirliliği insanlığın ortak problemidir.

Bu nedenle yapacağımız her proje çevre dostu ve sıfır atığa uyumlu olmak zorundadır. Bakanlık olarak bu anlayıştan yola çıkarak, çevre ve şehircilik çalışmalarımızı, Sıfır Atık çatısı altında hayata geçiriyoruz. Belediyelerimizin bu sistemi kurmaları için ihtiyaç duydukları her türlü desteği kendilerine sağlıyoruz. Bakanlık olarak, dünyanın en önemli sorunu olan iklim değişikliğiyle mücadele konusunda her zaman yerel yönetimlerimizin yanında olacağız.” Ayrıca 5 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik”te yaptıkları değişiklikle yerel yönetimlere Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı ile İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı ve şube müdürlükleri kurulması talimatı verildi.

Bakan Kurum; “Böylece yerel yönetimlerimiz, iklim değişikliğiyle daha etkin şekilde mücadele edebilecek, karar alma süreçlerini hızlandırarak adımlarını süratle atabilecek. Çevreye dair tüm projeler, Sıfır Atık çatısı altında daha verimli hale gelecek. Belediyelerimizden de iklim değişikliği ve sıfır atık gibi ulusal ve küresel sorumluluklarımızı yeni bir kurumsallaşma üzerinden tekrar yorumlamalarını bekliyor, bu çerçevede ülkemizi ve dünyamızı çevre kirliliği merkezli iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden korumayı hedefliyoruz. Gerek kamu ve özel sektörde gerekse evlerde, mahallelerimizde ve şehirlerimizde gönüllü milyonlarca vatandaşımızın desteklediği bu büyük tasarruf hareketiyle inşallah çocuklarımıza daha temiz bir gelecek bırakacağız.”