Çok uluslu olarak faaliyet gösteren Rio Tinto, önümüzdeki 50 yılın sonunda sıfır karbon hedefine ulaşarak önemli bir farkındalık yaratmak istiyor.

İklim değişikliğinin artık kriz noktasında değerlendirildiği bir dönem içerisinde yaşıyoruz. Radikal kararların ötesinde radikal adımların da somut şekilde atılma gerekliliği bu tablonun olmazsa olmazları arasında. Nitekim 2020 ile birlikte dünya devi şirketlerin karbon nötr ve çevre odaklı ciddi yatırımlarını duyurma süreci de içerisinde bulunduğumuz günlerin önemini arz ediyor. Bu listeye son eklenense dünyanın ikinci en büyük madencisi olarak bilinen Rio Tinto da dahil oldu. Kısa süre önce resmi kaynakları üzerinden bir duyuru gerçekleştiren şirket, sürecin ilk adımı olarak 2030 yılına kadar emisyonlarını yüzde 15 oranında azaltacağını açıkladı. Genel amaç ise şirketin dünya çapındaki operasyonlarının 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmasını sağlamak. Karbon ayak izini azaltmak için 1 milyar dolar harcanacak.

İlginizi Çekebilir  Delta Havayolları duyurdu; Amerikalı ilk karbon nötr havayolu şirketi olacak

Rio Tinto sıfır karbon hedefini kademeli olarak gerçekleştirecek

Avustralya ve İngiltere merkezli olarak faaliyet gösteren Rio Tinto’nun gerçekleştirdiği planlamayla ilgili açıklamalar Genel Müdür Jean-Sébastien Jacques’dan geldi. Şirketin iklim konusundaki bu adımları uzun süredir uygulamaları olarak gerçekleştirdiğin hatırlatan Jacques, 2008 yılından bu yana emisyonlarında yüzde 46‘lık bir düşüş olduğunu vurguluyor. 2030 yılına kadar toplam emisyonlarını yüzde 15 azaltmak için, şirketin önümüzdeki on yıl içinde açtığı her yeni işin karbon nötr olması gerekiyor. Rio Tinto’nun karbon üretimini ortadan kaldırma konusundaki araştırmalar için de ciddi bir pay ayırdığını söyleyebiliriz. Elbette bu yatırımlar içerisinde güneş enerji üretimi ve depolama gibi sürdürülebilir enerji kaynakları da var.

İlginizi Çekebilir  Karbon Nötr Nedir? [Keşfet]

Jean-Sébastien Jacques’in konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde; “Geleceğin teknolojilerini bulmak için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Önümüzdeki 10 yıl için sadece bir yolumuz var. Bugün önümüzdeki 10 yılın ötesindeki seçenekler üzerinde çalışmazsak, asla oraya ulaşmayacağız. Emisyonları iyileştirmek ve birlikte çalışmanın yollarını aramak için müşterilerimizle ve müşterilerimizin müşterileriyle bile ortak olmak istiyoruz. İklim değişikliğine inanıp çözümün bir parçası olmak gerekiyor. Rio Tinto olarak biz, fosil yakıtlarla ilişkili olmayan ve bunun ticaretini yapmayan tek büyük madencilik ve metal şirketiyiz.