Tokyo Üniversitesi’nden bir ekibin merkezinde geliştirilen şişirilebilen elektrikli motosiklet projesi, şehir içi ulaşımda çığır açabilir.

Şehir içi sürdürülebilir ulaşım seçeneklerinde son birkaç yılda inanılmaz bir artış olduğunu görmek mümkün. Özellikle metropollerde yaşayanlar için bir noktadan diğerine yürüyüş mesafelerindeki sıkıntılarla birlikte bisiklet, kaykay, scooter ve motosiklet gibi taşıtların tamamında bir elektrikleşme sürecinin fitilini ateşledi.

Bu zamana kadar farklı sınıflarda pek çok model karşımıza çıktı ve bunlar kimi zaman tasarımları kimi zamansa teknik özellikleriyle ön plana çıktı. Söz konusu şehir içi ulaşım olduğu için taşınabilir olanların daima önde olduğu bu rekabete önümüzdeki süreçte işi bambaşka noktaya taşıyacak bir üye gelebilir. Kısa süre önce radarımıza takılan Poimo, elektrikli motosiklet tanımını adeta baştan yaratacak bir dinamikle kullanıcıların çantalarına girmeye geliyor.

 

Şişirilebilen elektrikli motosiklet Poimo için çalışmalar devam ediyor

Daha önce farklı alanlarda gördüğümüz katlanabilirlik özelliğinin bambaşka bir noktaya taşındığı model, yapı olarak şişirilebilir iskelete sahip. Denize girerken yanımıza aldığımız botları akıllara getiren Poimo için şimdilik herhangi bir rakamsal veri açıklanmış değil. Şu aşamada bir prototip olarak tanıtılan modelin bir sürücünün ağırlığını taşıyabilecek bir basıncı pompalamak için harici bir hava kompresörüne ihtiyacı olduğu görülüyor.

İlginizi Çekebilir  Elektrikli motosiklet rekabetine karakteristik yeni üye; Cleveland Cyclewerks Falcon

Tüm parçalarıyla birlikte sadece 5.5 kilogram ağırlığında olduğu söylenen modelin batarya kapasitesinin en azından giriş sevide çok fazla büyük olmaması bekleniyor. Bu da menzil konusunda çok fazla bir beklentiye girmemekte yarar var demek. Kurulum ve kullanım sonrası tekrar katlama gibi süreçlerin ne denli pratik olduğu da Poimo ile ilgili önemli soru işaretleri arasında. Japonya merkezli olarak geliştirilen modelin son kullanıcıya hazır halde sunacağı dinamikler şimdiden merak konusu.

Video