Türkiye’nin önemli tabiat mirası Sivas bölgesinin Salda’sı olarak bilinen Gürpınar Gölü’nün bungalov projesiyle gündeme gelmesiyle Jeoloji Yüksek Mühendisi Eşref Atabey’den önemli açıklama geldi.

Sivas’ın Gürün ilçesinde yer alan Gökpınar Gölü doğal bir akvaryum görünümüne sahip. Adını renginden alan göl aynı zamanda sahip olduğu doğal yapısıyla güneşin gün içerisinde ki açısına göre renk değiştirebiliyor. Sivas bölgesinin Salda‘sı olarak bilinen Gökpınar Gölü son günlerde yapılaşmaya açılmasıyla gündemde yer alıyor. Projeyle ilgili gelen tepkilere Jeoloji Yüksek Mühendisi Eşref Atabey de tepki gösterdi.

Sivas bölgesinde yer alan Gökpınar Gölü’nün önemli doğal yapısı

28 yıl önce doktora çalışmalarını Gürün-Sarız arasında yapan Jeoloji Yüksek Mühendisi Eşref Atabey gölün yapılaşmaya açılmasıyla gündeme gelmesine karşı çıktı. Gölün sahip olduğu doğal yapısına ve doğal bir akvaryum niteliği taşınmasından ötürü 1. derece doğal sit alanı ilan edilmesi ve koruma altına alınması gerektiğini belirtti. Gökpınar Gölü’nün Gürün ilçe merkezinin 8 kilometre güneyinde yeraldığını söyleyen Atabey, gölle ilgili önemli bilgileri paylaştı. Atabey; “Göl suyu tatlı, berrak ve temiz. Öyle ki derinliği 17-20 metreyi bulduğu halde içine atılan küçük bir cismin tabana kadar çöküşü ve tabandaki duruşu net olarak izlenebiliyor. Göl mavi-turkuaz renginde olduğu için Gökpınar adı verildi. Büyük ve küçük iki parçadan oluşuyor. Küçük göl suyunda alabalık üretimi yapılmakta, büyük göl ise turistik amaçlı ziyaret ediliyor.” dedi.

İlginizi Çekebilir  Yeni açıklama geldi; Olimpos'un bilinmezlik denklemi

Ayrıca göl akiferinin depolama kapasitesinin büyük, boşalımının ise yavaş olduğuna değinen Atabey, gölün bu özelliğiyle Türkiye’de nadir bir örnek olduğunu söyledi. Atabey, göl dibi florasının Burdur’daki Salda Gölü dip florasıyla hemen hemen aynı olduğuna dikkat çekti. Göl kıyısında yapılması planlanan bungalov veya tesislerle daha fazla insanın gelmesine ve göl çevresinde atıkların artmasına, doğal yapısının da bozulmasına neden olabileceğini paylaştı. Detaylar ve gelişmeler Ters.com.tr’de olacak.