Bu yıl ikinci kez Türkiye’deki girişimlere destek için yola çıkan Social Impact Award ekibi, Anadolu Efes desteğiyle pandemi gündemine de uygun adımlarla süreci yürütecek.

Son dönemlerde tüm dünyanın gündeminde olan “sürdürülebilirlik“, hayatımızın her alanına uygulanabilirliğiyle çıkıyor. Bu kapsamda çalışmalar gerçekleştiren küresel bazdaki üreticilerin yanında girişimler için de ciddi bir hareketlilik söz konusu. Son 11 yılda 20’den fazla ülkede, sayısız genci sosyal etki odaklı girişimler kurmaları yönünde desteklemiş ve ödüllendirmiş olan Social Impact Award (SIA), 2020’de Impact Hub Istanbul yürütücülüğünde Türkiye’deki gençler ile 2. kez buluşuyor. Programın bu yılki en büyük destekçisi ise Anadolu Efes olacak. Süreci pandemi sebebiyle özel olarak baştan organize eden ekip ise bütün programı çevrimiçi olarak gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bu da sosyal girişimcilik yolculuğuna çıkmak isteyen tüm Türkiye’den gençlerin proje devamlılığı adına şüphesiz önemli bir hazırlık olacak.

İlginizi Çekebilir  Axa Sigorta, Aktif Yaşam Derneği ve WWF Türkiye ortaklı proje; "Dünya için Harekete Geç"

Social Impact Award Kuluçka Programı hakkında bilmeniz gerekenler

Programa katılım sağlamak isteyen girişimler için bazı belli başlı kriterlerin olduğunu görüyoruz. Öncelikle başvuran proje sahibinin 1990-2005 arasında doğmuş olması gerekiyor. Bununla birlikte; başvuran ekiplerin projeleri üzerinde en fazla 2 yıldır çalışıyor olmaları, daha önce 3. parti bir fonlayıcı tarafından 20.000 TL’den fazla finansal destek almamış olmaları ve ilk kez uzun soluklu bir kuluçka programına başvuruyor olmaları da aranan şartlar arasında. Değerlendirmeye alınmak içinse; yoksulluğun azaltılması ya da sağlık, eğitim veya çevre; günümüzün toplumsal veya çevresel sorunlarından birine çözüm getiren bir projeye sahip olmak gerekiyor. Son başvuru tarihi 19 Temmuz olan programla ilgili başvuru da dahil olmak üzere merak ettiğiniz diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.