Polonya merkezli Polaris tarafından geliştirilecek plan elektrikli otobüs, şehiriçi kullanım odağı başta olmak üzere pek çok ihtiyaca karşılık verebilecek.

Söz konusu karayolu ulaşımı ve özellike metropoller olduğunda, karbon salınımını minimal hale getirmek adına toplu taşımanın kullanımı bir hayli önemli. Halkı bu kullanımlara yönelten senaryoda yerel yönetimlere de büyük görevler düşüyor. Elektrikli otobüs modellerinin de bu işin omurga parçalarından olduğu aşikar. Türkiye’de de yer yer gördüğümüz uygulamalar için araçlar da her geçen yıl daha cazip hale geliyor. Polonya merkezli Solaris şirketinin üreteceği 15 metrelik model de katalogdaki yeni ürünlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Duyurusu henüz gerçekleştirilen modelin Avrupa pazarı için de satışa sunulacak olması fevkalade önemli.

Solaris elektrikli otobüs için şimdilik teknik detaylar net değil

Ağırlıklı olarak İskandinav ülkeleri için benzeri modeller üreten markanın 15 metre uzunluğundaki modeli, halihazırda sunurlan Urbino 15‘in tam elektrikli versiyonu olarak da nitelendirilebilir. Şimdilik çok fazla teknik detayı paylaşılmayan modelin gerçek bazdaki tanıtımı ise nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Aracın paylaşılan kısıtlı bilgiler arasında ise 55 kişilik yolcu kapasitesi ve toplamda üç adet aks üzerine inşa edileceği gibi parçalar mevcut. Solaris tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz yıl tanıtılan batarya teknolojisini de beraberinde getirencek olan elektrikli versiyonun test süreci de kısa süre içerisinde başlayacak. Teknik bilgilerle ilgili gelişmeler LessTR.com’da olacak.