Bulgar bir mühendis tarafından hayata geçirilen Vinghen Ti1, beklediği desteği bulursa sokakların en dikkat çeken elektrikli scooter modeli olabilir.

Elektrikli scooter modellerinin son yıllardaki artışıyla birlikte şehir içi kullanımlardaki rollerinde de paralel bir eğri karşımıza çıktı. Girişim niteliğindeki markalar dünyanın pek çok noktasında bu alternatif aracı, sürdürülebilir ulaşımın bir anda merkezlerinden biri haline getirdi. Benzer bir girişim felsefesi üzerinden Kickstarter’da fon desteği arayan Vinghen Ti1 ise, son yıllarda karşımıza çıkan sınıfındaki hiçbir modele benzemiyor. Dağ bisikletlerinin de ötesine geçerek Fat Bike dinamiklerini barındıran lastikleriyle arazide de kullanılabilen bu sıra dışı elektrikli scooter, teknik özellikleriyle de ilginizi çekecek.

1/2

Vinghen Ti1 kullanım dinamikleriyle de elektrikli scooter sınıfında fark yaratacak

Bulgar mühendis Tsvetan Iliev tarafından tasarlanan Vinghen Ti1’de arka tekerleğe entegre edilmiş bir elektrik motoru karşımıza çıkıyor. Tek başına 250W güç üretebilen bu motorun destekçisi ise 13 Ah kapasiteli lityum iyon batarya olacak. Tüm parçalarının bir araya gelmesiyle 25 kilogramlık bir scooter modeli haline gelen Vinghen Ti1 için tek handikap noktası bu bölüm olarak gösterilebilir. Bunu bir kenara bıraktığımızda modelin maksimumda 25 km/s‘e kadar hıza çıkabildiğini ve bunu 32 kilometrelik menzil kapasitesiyle sağladığını görüyoruz. Kullanıcıların Vinghen Ti1’i şarj etmeleriyse 4 ile 5 saat aralığında sürüyor.

İlginizi Çekebilir  129 kilometre menzil vadeden elektrikli scooter; Stator

Tsvetan Iliev’in modelle ilgili yaptığı çalışmaların henüz tam olarak bunlarla sınırlı kalmayacağını da açıklamalarından görebiliyoruz. Eğer ekip gerekli desteği alabilirse, tamamen gaz odaklı kullanımla birlikte kullanıcıların ayak itişine destek verebilecek bir asistan sürüşü için de çalışmalar yapılması planlanıyor. Üzerinde standart olarak mekanik disk frenler, LCD bilgi ekranı ve ışıklandırma gibi donanımları barındıran Vinghen Ti1’e 660 dolarlık ödeme karşılığında şu aşamada sahip olmak mümkün. Modelle ilgili merak ettiğini detaylara buradan ulaşabilirsiniz.