Avustralya Ulusal Film ve Ses Arşivi, 1935 yapımı “Harikalar Diyarı: Tazmanya” adlı bir belgeselde Tazmanya Kaplanı görüntülerini keşfetti.

Tarih boyunca pek çok canlının soyu tükenmişler listesinde olduğunu görebiliriz. İnsanlığında yayılma süreciyle birlikte artış hızında hissedilir bir yükseliş görülen bu durumlar için günümüzde özel üreme sahaları ve koruma programlarının yapıldığını biliyoruz. Güzelliklerini gördüğümüzde bizi daha da üzen bu siste içerisine 1936 yılında dahil olan Tazmanya Kaplanı şu günlerde tekrar gündemde. 85 yıl sonra ilk kez video görselleri ortaya çıkan bu etçil hayvanın karakteristik farkları net bir şekilde kendisini gösteriyor.

Tazmanya Kaplanı görüntüleri şans eseri keşfedildi

Köpeği andıran görüntüleri ve sırtındaki kaplan çizgileriyle nadir bir görünüme sahip olan türün görüntüleri aslında bir tesadüf eseri ortaya çıktı. Avustralya Ulusal Film ve Ses Arşivi’nin (NFSA) 1935 yapımı “Harikalar Diyarı: Tazmanya” adlı bir belgeselde Tazmanya Kaplanı’nın görüntülerini keşfettiğini görüyoruz. NFSA’nın internet sitesindeki bilgilere göre, “Benjamin isimli kaplan, halihazırda kapalı olan Hobart’taki Beaumaris Hayvanat Bahçesi‘nde görülüyor. Kaynaklara göre o dönemde hayvanat bahçelerinde tutulan sadece iki tane kaplan bulunuyordu. Bunlardan biri Beumaris diğeri de Londra Hayvanat Bahçesi’ndeydi. 18 ay sonra, 7 Eylül 1936’da ise türünün bilinen son üyesi Benjamin’in öldüğü belirtiliyor.

Video