Üst seviye komponentleri ve konforlu sürüş vaadiyle ön plana çıkan elektrikli bisiklet Specialized Turbo Levo SL, fiyatıyla da dudak uçuklatıyor.

Dünyanın en önemli bisiklet üreticilerinden birisi olan Specialized, son yıllardaki elektrik dönüşümüne ayak uyduranlar arasında. Şimdilik rotayı ağırlıklı olarak MTB üzerine oluşturan Amerika merkezli şirket, kısa süre önce yeni elektrikli bisiklet serisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Specialized Turbo Levo SL adıyla ürün gamına dahil edilen seri, işin içerisinde elektrik ünitesi olmasına karşın 17,3 kilogram gibi gayet başarılı bir ağırlık değeriyle karşımıza çıkıyor. “Her güzel şeyin bir bedeli var” sözünü biraz daha sert şekilde hissettirecek olan etiket fiyatı ise 16.500 dolara kadar esneyebiliyor.

1/3

Specialized Turbo Levo SL, elektrikli bisiklet sınıfının en hafiflerinden

Turbo Levo serisinin merkeze alınarak geliştirildiği SL, anlam olarak hafifliğe vurgu yapan “Super Light” rozetine sahip. Markanın önemli bir yatırım ve zaman ayırdığı model, sınıfındaki rakiplerinden yaklaşık yüzde 30 oranında daha hafif olmasıyla dikkat çekiyor. Turbo Levo SL’in elektrik motoru, markanın kendi içerisinde yine hafiflik kriterini merkeze alarak geliştirdiği sistem üzerine kurulu. 2 kilogramın altında olan bu motor, sürüdülere 240W‘lık pedal desteği sağlıyor. Batarya noktasına baktığımızda ise 320Wh‘lık bir paketin tercih edildiğini görüyoruz. Menzil noktasında daha fazla destek isteyenler ise ek ücret karşılığında matara bölümüne takabilecekleri 160Wh‘lık paketi de satın alabiliyor.

1/2

Turbo Levo SL’deki tüm bu parçalar, sürücülere 25 km/s hıza kadar destek vermek üzerine kurulu. Aslında bu durum doğrudan, hızdan ziyade arazi ve tırmanış odaklı sürüşlerde verimli kullanım amacının da göstergesi olarak nitelendirilebilir. Sizlerle ilk başta paylaştığımız 16.500 dolarlık fiyatı gördüğünüzde işler biraz karışmış olabilir. Lakin marka, giriş seviyesindeki fiyatı 6.500 dolar olarak karşımıza çıkarıyor. Alüminyum gövde ile gelen bu versiyon SL Comp Edition olarak isimlendirilmiş. 16.500 dolarlık Founder’s Edition’da ise kadro ve jant seti tamamen karbon olarak karşımıza çıkıyor.