Lüks moda markası Stella McCartney bünyesinde çevreye zarar vermeyen, toprakta ayrışabilecek Adidas marka koleksiyonun prototipini tanıttı.

Dünyaca ünlü giyim marka Stella McCartney, Adidas için sürdürülebilir koleksiyonunun prototipini oluşturdu. Marka, eski giysileri geri dönüştürerek ürettiği bu ürünleri sürdürülebilir şirket Evrnu ortaklığında yaptı. “Kapüşonlu Sonsuz Svetşört” olarak adlandırılan ürünün yüzde 40’ı organik pamuk, yüzde 60’ı ise geri dönüşüm işlemi ile elde edilen selülozik liflerden oluşuyor. Bu işlem, 3 boyutlu yazıcı benzeri bir makine yardımıyla yeni bir iplik üretmek üzere işlenmeden önceki sıvı hamur ekstratına dönüştürülen pamuğun orijinal polimerlerine ayrılmasıyla yapılıyor. Lif birleşimi ve kullanılan jakar örgü tekniği göz önünde bulundurulduğunda kumaşın herhangi orijinal bir kumaştan daha güçlü ve daha dayanıklı olduğunu söylemek mümkün.
Stella McCartney’in ürettiği diğer prototip ürün ise “Biyofabrik Tenis Elbisesi”. Sürdürülebilir malzemeler ve liflerle ilgili olarak biyomühendislik alanında uzmanlaşan marka; su, şeker ve maya gibi yenilenebilir bileşenlerden oluşturduğu selülozik ipler ve mikro kabarcıkları kullanarak tenis elbisesini geliştirdi.

1/3
İlginizi Çekebilir  The North Face ile Çadırdan Çantaya Çevreci Dönüşüm [Video]

Sürdürülebilir Modanın İlham Kaynağı Stella McCartney

Stella McCartney ve Adidas’ın zamanla yakaladığı bu birliktelik ve buna benzer marka iş birlikleri, sürdürülebilir modaya kısa zamanda ivme kazandıracak gibi görünüyor. Ayrıca McCartney tasarımlarının yeni nesil moda tasarımcılarına ekolojik üretim ruhunu aşılaması bakımından iyi birer örnek olduğu aşikar. Tasarımlarında deri veya kürk kullanmayan marka, bu tutumuyla moda endüstrisinin masum tarafında kalmayı tercih ediyor. Nitekim tasarımcının Adidas için tasarladığı ve moda severlerin beğenisine sunduğu Stan Smith spor ayakkabılar da vegan deriden üretilmiş olup ekolojik sisteme karşı hassas ve duyarlı duruşunun bir göstergesiydi.