3D yazıcı merkezli olarak yekpare kadroya sahip dünyanın ilk elektrikli bisiklet modeli olarak lanse edilen Superstrata Ion, kişiye özel geometri üzerinden sipariş edilebilecek.

Elektrikli bisiklet pazarındaki çeşitliklik arttıkça, üreticilerin dikkat çekme alanındaki köşeleri de git gide daralıyor. Son dönemlerde teknik özellik sonrasındaki en büyük koz tasarım olarak ön plana çıksa da, “dünyada ilk” niteliği her zaman pazarda yer edinmek adına altın değerinde. Amerika merkezli bir girişim olarak bu pazarda yer kapmaya çalışan Superstrata, üç boyutlu yazıcı teknolojisinin kullanım niteliğiyle ön plana çıkıyor. 3D yazıcı merkezli olarak yekpare kadroya sahip dünyanın ilk elektrikli bisikleti olarak lanse edilen Superstrata Ion, kişiye özel geometri üzerinden sipariş edilebilecek.

1/4

Superstrata Ion teknik olarak neler sunuyor?

Karbon fiber alaşım üzerine basılan özel kadrosuyla adından söz ettirecek olan markanın, geleneksel modellere oranla farklı bir yöntem geliştirdiği de açıklamalarda dikkat çekiyor. Ekibin, Ion’da kullanılan karbon fiberi standart karbon fiber yerleşiminden çok daha güçlü ve sağlam bir biçimde 3D yazıcı üzerinden basabildiğini görüyoruz. Bunun için Arevo şirketiyle işbirliğine giden Superstrata, bisiklet geliştirmek için ödüllü tasarımcısı Bill Stephens’i ile de bir araya gelmeyi tercih etmiş. Markanın iddiasına göre de ortaya çıkarılan ürün, geleneksel karbon kadrolara oranla çatlama ve kırılmalara karşı çok daha fazla mukavemet gösterebiliyor.

Gelelim bu ilgi çekici bisikletin rakamsal verilerine. Ion’da maksimum 350W (sürekli 250W) güç üreten elektrik motoru kullanılıyor. Arka tekerleğe entegre edilen bu motorla birlikte bisikletin 25 km/s hıza kadar çıkabildiğini görüyoruz. Burada kullanıcılara sunulacak destek sisteminin sadece pedal destek asistanı üzerine kurulduğunu da bilmek önemli. Batarya ise kadronun alt borusuna gizlenmiş. İlk aşamada 125Wh kapasiteli olarak sunulacak olan bu ünitenin önümüzdeki süreçte 250Wh’lık versiyonu da seçenekler arasında yerini alacak. Markanın yaptığı testler ise en iyi sonuç olarak 56 kilometrelik menzil desteğine işaret ediyor.

İlginizi Çekebilir  Bosch'tan dinamikleriyle ilgi çeken elektrikli bisiklet konsepti

Ion’un giriş seviyesi kompakt bataryasıyla birlikte toplam ağırlığıysa sadece 11 kilogram olarak açıklandı. Marka elektrikli tercih etmeyenler için aynı bisikletin standart olanını da Terra adıyla satışa sunacağını duyurdu. Fiyatlar ise elektrik desteği olmayan Terra’da 2.799 dolar, elektrikli Ion’da ise 3.999 dolar olarak netleşmiş durumda. Halihazırda ön siparişte olan ürünün ilk teslimatlarıyla Aralık 2020 itibarıyla başlayacak. Modelle ilgili merak ettiğiniz diğer detaylara ve siparişe buradan erişebilebilirsiniz.