Filipinler merkezli bir mimarlık firması tarafından geliştirilen proje, ada ülkeleri için sürdürülebilir enerji dinamiklerini bambaşka bir formla bir araya getiriyor.

İklim değişikliği bugün pek çok coğrafyada sert bir şekilde hissediliyor. Öyle ki yapılan araştırmalar, yakın gelecekte bizleri kitlesel bir iklim göçlerinin bekleyeceğini net bir şekilde göstermekte. Nüfus artışının da etkisiyle dünya üzerindeki koşulların yaşanılamaz halleri alabileceği senaryosu da artık konuşulur durumda. Bu maddelerin etkilerini araştıran Filipinler merkezli mimarlık firması Dada, kıyı toplulukları için konut ve sürdürülebilir enerji çözümü niteliğinde fütüristik bir projeyle radarımıza takıldı. Proje kapsamında mimariyi maviliklerle bir araya getiren ekip, denizin sürekli değişen koşullarına uyum sağlayabilen esnek yapıların varlığından söz ediyor.

1/4

Sürdürülebilir enerji üretiminin içerisine modüler ev yapısı da sığdırılıyor

Topluluklar için her türlü zor koşula dayanabilen, güvenli ve sürdürülebilir barınakların inşa edilmesini misyon edinen projede yenilikçi yaklaşım dikkat .ekiyor. Tasarımı eşsiz kılan en büyük noktası şüphesiz, içerisine inşa edildiği deniz etmenini kullanan tabanında yatıyor. Evler hem gelgit hem de güneş enerjisi ile güçlendirilmiş, birimlerin içine yerleştirilmiş teknolojik sistemler üzerinden güç ihtiyacını karşılayabilecek niteliklerde düşünülmüş. Bu da topluluğun tamamen şebekeden bağımsız ve kendi kendine yeterli olmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir  Güneş enerji paneli verimliliğinde yeni bir rekor getiren çalışma

Aslında genel yapıya bakıldığında bu sistem her evi sürdürülebilir bir güç kaynağı haline de getiriyor. Nitekim bununla birlikte, fazla elektrik enerjisinin depolanmasıyla farklı alanlardaki ihtiyaçların karşılanabilmesi ve geçimin sağlanabilmesi de mümkün. Başlangıçta Filipin sahası için düşünülen bu evlerin modüler tasarımı, evrensel kullana da olanak tanıyor. Projenin, kaynak kıtlığı senaryosunda hayata geçirilmemesi için de hiçbir neden yok.